درمان پارانوئید علل و درمان Paranoia

درمان پارانوئید علل و درمان Paranoia

علت و درمان پارانویا یا پارانوئید (Paranoia )

در این مقاله
علائم
علل
درمان

 درمان پارانوئید یا پارانویا (Paranoia )نوعی فرایند فکری است که به عنوان توهم شناخته می شود . افرادی که پارانوئید هستند دارای سوء ظن و یا حتی اعتقادی هستند که در واقعیت اساساً اثبات نشده است ، آنها تحت نظر قرار می گیرند ، یا اینکه افراد دیگر ، سازمان ها یا نیروهایی علیه آنها عمل می کنند یا برای بدست آوردن آنها اقدام می کنند.

 

علت و درمان پارانویا یا پارانوئید (Paranoia )

پارانویا می تواند اشکال مختلفی داشته باشد ، اما رایج ترین آنها:

درمان پارانوئید : سوءظن به انگیزه ها یا اقدامات افراد دیگر – چرا مردم کاری را انجام می دهند که شما مشاهده می کنید انجام می دهید ، یا کاری که فکر می کنید انجام می دهند ، اما مشاهده نکرده اند.
بی اعتمادی غیر واقعی یا اغراق آمیز به غریبه ها ، آشنایان یا عزیزان.
سوال در مورد اینکه دیگران چه هستند ، چه در ذهن خود شما باشند و چه با صدای بلند.

فکر کردن در طرز نگاه مردم به شما ، صدای آنها یا جنبه های دیگر رفتارشان معنای خاصی دارد که در واقع هیچ معنای خاصی در واقعیت ندارند.
به این باور که پیام های پنهان ویژه – غیر از تبلیغات – از طریق تلویزیون ، روزنامه ها ، نامه ها ، ایمیل های دسته جمعی یا اینترنت به شما منتقل می شوند. این افکار به عنوان ایده های مرجع شناخته می شوند .
اعتقاد داشتن شما در جهان نقش یا اهمیت ویژه ای دارد که به رسمیت شناخته نشده ، شناخته نشده یا توسط دیگران خنثی می شود.
اینها فقط نمونه هایی از چگونگی تجربه پارانویا است بنابراین ممکن است شما این احساس را داشته باشید که شخص دیگری یا نیروی دیگری علیه شما رفتار می کند یا شما را تضعیف می کند ، که در این لیست وجود ندارد اما هنوز نوعی پارانویا است.

درمان پارانوئید علل و درمان Paranoia

علت و درمان پارانویا یا پارانوئید (Paranoia )

احساسات پارانوئید یک بخش عادی از تجربه انسان است و به ویژه در بین افراد آسیب پذیر دیده می شود. به عنوان مثال ، وقتی در اواخر شب به تنهایی قدم می زنید ، ممکن است اعتقاد داشته باشید که حتی اگر چنین نیستید دنبال می شوید. اگر تحت فشار زیادی قرار دارید ، ممکن است فکر کنید که مردم به عمد شما را تضعیف می کنند. یا وقتی خواب کافی ندارید ، ممکن است ایده های پارانوئید غیرواقعی را ایجاد کنید ، به این دلیل که خسته شده اید و مغز شما به بهترین وجه عملکردی ندارد. این احساسات پارانوئید به طور کلی باعث نگرانی نمی شوند و پس از پایان وضعیت از بین می روند.

هنگامی که پارانویا خارج از محدوده تجربیات عادی انسان است ، می تواند مشکل ساز شود. دو علت شایع پارانویا مشکل ساز مشکلات روحی و مصرف مواد مخدر است.

پارانویا می تواند 

یک ویژگی بسیاری از مشکلات روحی و روانی، از جمله افسردگی و اختلال دوقطبی، ۱ اما این است که اغلب مبتلا به اختلالات روانی مانند شیزوفرنی مرتبط است. پارانویا همچنین ویژگی تعیین کننده اختلال شخصیت پارانوئید است. به طور کلی ، هرچه بیماری روانی شدیدتر باشد ، آگاهی یا بینش کمتری نسبت به شخص وجود دارد که در حقیقت دچار پارانویا می شود ، نه این که مظنون از افراد دیگر یا جهان باشد.

افسردگی چیست ؟ تشخیص افسردگی و راه های درمان

پارانویا با هر دو مسمومیت و اثرات ترک چندین دارو از جمله ماری جوانا ، الکل ، کوکائین ، مت ، LSD  همراه است . هرچه فرد مسموم تر باشد ، احتمال دارد که اعتقاد داشته باشد که دیگران علیه او هستند. در حالی که ممکن است یک فردی که به ماری جوانا به شدت مسموم شده باشد بخاطر داشتن احساس پارانوئید خود را بخنداند ، ممکن است کسی که متانت بالایی دارد ، یا از الکل خارج شود ، ممکن است آنقدر متقاعد شود که دیگران در برابر او مخالف باشند که وی خشونت بار می شود ، در آنچه که دفاع از خود می داند. ۲

درمان پارانویا یا پارانوئید (Paranoia )

از آنجا که پارانویا می تواند یک علامت جدی بیماری روانی باشد ، مهم است که اگر احساس پارانوئید قابل توجهی را تجربه کرده اید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید – به خصوص اگر چندین روز ادامه داشته باشد و شما فکر می کنید دیگران مخالف هستند شما. به یاد داشته باشید: طبیعی است که افرادی که از داشتن بیماری پارانوئید احساس ترس می کنند با افراد مسئول ، از جمله پزشکان صحبت کنند ، بنابراین سعی کنید آن را در صدر ذهن خود نگه دارید که تنها علاقه پزشک شما به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید.

پزشک شما قادر خواهد بود سلامت روحی و جسمی شما را ارزیابی کرده و در مورد علت پارانویایی شما توصیه کند. اگر از مواد مخدر استفاده کرده اید ، ممکن است شامل یک دوره سم زدایی باشد. شاید این ایده را دوست نداشته باشید اما به یاد داشته باشید:

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

واکسن آکسفورد برای کرونا covid-19

خواندن مطلب بعدی ←

آلرژی چیست و چه علائمی دارد؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *