دیسفوری چیست و چه علائمی دارد

دیسفوری چیست و چه علائمی دارد

دیسفوری چیست؟

در حالی که سرخوشی برای توصیف حالت خوشبختی شدید استفاده می شود ، بی نظمی برعکس است – این یک احساس عمیق و نارضایتی است. در حالی که سوء ظن به خودی خود یک تشخیص سلامت روان نیست ، این یک علامت همراه با انواع بیماری های روانی مانند اضطراب ، افسردگی و اختلالات مصرف مواد است.

علائم

سوء هاضمه ممکن است علائم دیگر افسردگی یا مشکلات سلامت روانی مانند گریه ، کاهش علاقه به فعالیتهای لذت بخش و اختلال در اشتها یا خواب را همراه داشته باشد.
افرادی که دچار افتادگی هستند ممکن است متفاوت فکر کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ که در تحقیقات روانپزشکی منتشر شد ، نشان داد که بی نظمی با افکار مکرر درباره آینده مرتبط است.
افراد مبتلا به سوء ظن گزارش افکار منفی و نتایج غیرواقعی یا غیرمترقبه تر نشان دادند.
هنوز مشخص نیست که آیا افکار منفی بیشتر در مورد آینده باعث ایجاد سوء ظن می شود یا این که آیا بی نظمی باعث ایجاد چشم انداز سفیدتر می شود.

شیوع

شخصی که دچار افتادگی است ممکن است لزوماً واجد شرایط تشخیص بیماری روانی مانند افسردگی نباشد. درعوض ، علائم آنها برای برآورده شدن معیارها ممکن است در طول مدت خیلی خفیف یا خیلی کوتاه باشد.
تخمین زده می شود که حدود ۵٪ از جمعیت عمومی دچار افتادگی هستند و زنان بین ۲۵ تا ۴۴ سال بیشترین خطر را دارند.

سوء هاضمه ممکن است زودگذر یا کوتاه مدت باشد. اغلب به سرعت برطرف می شود. اما بی نظمی طولانی مدت ، که اغلب مربوط به یک بیماری روانی است ، ممکن است خطر خودکشی بیشتری را به دنبال داشته باشد.

علل

عوامل استرس زا محیطی مانند از دست دادن دوست عزیز ، محیط کار استرس زا یا درگیری خانوادگی ممکن است باعث احساس بی نظمی شود.
برخی از شرایط سلامتی جسمی مانند کمبودهای تغذیه ای ، ۴ مشکل تیروئید یا سمیت نیز ممکن است باعث افتادگی شود. علاوه بر این ممکن است یک عارضه جانبی برخی از داروهای خاص باشد.
سوء هاضمه ممکن است با انواع شرایط سلامت روان همراه باشد. مبتلایان به بیماریهای ذهنی زیر ممکن است بیماری نارسایی را گزارش دهند:
• افسردگی
• اختلال عاطفی فصلی
• اختلال اسکیزوفکتاتیک
• اختلال دوقطبی
• اختلال سازگاری
• اختلالات شخصیتی

استفاده از مواد

حداکثر ۷۰ درصد از افراد مبتلا به وابستگی به الکل ، در هنگام نوشیدن سنگین دچار بی نظمی هستند. ۶ – افراد مبتلا به وابستگی به الکل و اختلال خلقی به ویژه احتمالاً دچار بی نظمی و نتایج بالینی ضعیف تری می شوند.
در بعضی موارد ، دیسفوری ممکن است منجر به نوشیدن زیاد شود. در موارد دیگر ، نوشیدن سنگین ممکن است باعث افتادگی شود. وقتی فرد نوشیدن را متوقف می کند ، خلق و خوی بهبود می یابد ، اما ممکن است بهبود آنی فوری نباشد.
سوء هاضمه اغلب در هفته های پس از برداشتن رخ می دهد . با افزایش اشتها و خواب ، بی نظمی فروکش می کند.

دیسفوری نیز با مصرف دخانیات مرتبط بوده است. ۷ این بیماری با سطح بالاتری از وابستگی به دخانیات ، موانع درک شده بیشتر برای ترک سیگار همراه است و علائم شدیدتر ترک نیکوتین دارد .
از بین تمام علائم افسردگی ، کمبودی قویترین ارتباط با پیامدهای سیگار کشیدن را دارد. محققان گمان می کنند که این امر در ایجاد و نگهداری سیگار ناسازگار نقش اساسی دارد. ۷
یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ منتشر شده در رفتارهای اعتیاد آور نشان داد که افرادی که اضطراب ناشی از درد دارند به خصوص برای مقابله با احساس کمبود احساس سیگار سیگار می کشند.

جنسیت دیسفوری

در حال حاضر ، اصطلاح dysphoria معمولاً هنگام بحث درباره نفاق جنسیت مورد استفاده قرار می گیرد. سوء ظن جنسیتی به پریشانی که فرد در آن تجربه می کند اشاره دارد وقتی که هویت جنسیتی آنها با جنسی که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده متفاوت است.
تنگی نفس بعضی مواقع برطرف می شود که فرد منتقل می شود یا به عنوان جنسیتی که با آنها ارتباط برقرار می کند زندگی می کند. با این حال ، برخی از افراد همچنان در طول و بعد از انتقال ، دچار افتادگی هستند.

اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی (PMDD)

در مورد دیسفوری نیز ممکن است از نظر اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی (PMDD) صحبت شود. PMDD نوعی سندرم قبل از قاعدگی (PMS) بسیار شدیدتر است.
علائم ممکن است شامل علائم جسمی و روانی متنوعی باشد ، از جمله خلقی ، تحریک پذیری ، افسردگی و خود تصویر ضعیف. ۱۰ ممکن است با دارو و تغییر شیوه زندگی درمان شود.

رفتار

اگر روحیه بی نظمی را تجربه می کنید که بیش از دو هفته ادامه دارد ، به دنبال کمک حرفه ای باشید. با صحبت کردن با پزشک خود شروع کنید. پزشک شما می خواهد هرگونه شرایط پزشکی یا تداخلات دارویی که ممکن است باعث افتادگی شما شود را رد کند.
پس از رد شدن مسائل مربوط به سلامت جسمی ، ممکن است شما به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنید ، که می تواند علائم شما را ارزیابی کند و تشخیص دهد آیا سوء ظن شما جزئی از یک وضعیت سلامت روان است یا خیر.
درمان بستگی به علت افتادگی دارد. گفتگو درمانی ، دارو یا تغییرات در شیوه زندگی ممکن است توصیه شود که به بهبود روحیه شما کمک کند و در احساس بهترین خود به شما کمک کند.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

سلامت روانی و عاطفی کودکان در عصر ویروس کرونا

خواندن مطلب بعدی ←

سازمان دهی خانه در ۱۰ دقیقه

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *