آلفن ایکس ال چیست؟ چه کاربردی دارد؟

آلفن ایکس ال چیست و چه کاربردی دازد

 

 

آلفن ایکس ال ALFEN-XL چیست؟

 

دیکلوفناک از کنترل کننده های آنزیم سیکلواکسیژناز می باشد. این دارو کاهش دهنده ی پروستاگلندین ها، پروستاسایکلین و ترومبوکسان می باشد دراصل مسکن ها با کم کردن التهاب و تسکین دادن درد به کمک بیمار می آیند این دارو ها به هنگام درد به کمک ما می آیند.

چیزی که بدیهی می باشد این است که تحمل کردن برای کسی خوشایند نمی باشد ولی استفاده مستمر از این دارو  های مسکن می تواند عوارض جبران نا پإیری به وجود بیاورد مثل یکی از شایع ترین این عوارض مشکلات گوارشی که بر اثر استفاده از این دارو به وجود می اید. آلفن ایک ال در اصل نام تجاری این دارو است که در دسته مسکن ها قرار می گیرد و نام این دارو دیکلوفناک سدیم می باشد که برای تسکین درد های اسنخوان و مفصلی از آن استفاده می شود.

دیکلوفناک در دو نوع دیفلوفناک سدیم و دیفلوفناک پتاسیم عرضه می‌شود. نوع سدیم آن در بدن به آرامی جذب شده و بر همین اساس اثر ضد درد آن زمان بیشتری در بدن باقی می‌ماند.

 

قرص آلفن ایکس ALFEN-XL

این دارو جزء داروهای ضد‌التهاب و ضد درد که اصطلاحا به آنها داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی یاNSAIDs می گویند.
آلفن ایکس ال در واقع نام تجاری داروی دیکلوفناک سدیم است که به صورت آهسته‌رهش در این محصول فرموله گردیده است. این دارو در شرکت داروسازی البرز دارو تولید می شود
آهسته‌رهش بودن یک فرمول دارویی باعث می شود که مدت اثر گذاری دارو در بدن طولانی تر شود و این قابلیت در ترکیباتی مانند داروهای ضد درد که جهت تسکین بکار می روند، خصوصاً در دردهای مزمن بسیار نکته خوب و مطلوبی می باشد.

تفاوت آلفن ایکس با سایر برندهای داروی دیکلوفناک:

دیکلوفناک دو مدل ساخته می شود  یک مدل دیکلوفناک سدیم و در گری دیکلوفناک پتاسیم می باشد از نوع دوم یعنی نوع پتاسیم دار آن برای درد های حاد استفاده می شود ئ دلیل آن این می باشد که این مدل سریع جذب شده و اثر گذاری را آغاز می کند ولی از نوع اول که دیکلوفناک سدیم می باشد بدلیل اینکه آهسته رهش ساخته شده است پس در نتیجه کم کم در بدن جذب می شود این نوع بیشتر برای در های مزمن کاربرد دارد و می تواند مدت زمان بیشتری درد را کنترل کند

پیش از مصرف آلفن ایکس ال ALFEN-XL:

این دارو برای افرادی که ناراحتی های قلبی یا عروقی دارند(نارسایی قلبی، سکته ی قلبی یا مغزی،حمله قلبی و…)مناسب نیست لذا در صورتی که سابقه ی ابتلا به هرگونه مشکل قلبی و عروقی را دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید تا داروی ضد درد مناسب شرایطتان را به شما پیشنهاد نماید.
درصورتی که سابقه ی آسم یا هرگونه حساسیتی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورتی که سابقه ی هرگونه زخم گوارشی یا بیماری التهابی گوارشی مانند بیماری کرون یا زخم معده دارید، حتما پزشک خود را مطلع نمایید .
در صورت بارداری، شیردهی، فشار خون بالا، اختلال در انعقاد خون، ابتلا به لوپوس، نارسایی کبدی یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
لیست داروهای مصرفی خود رادر اختیار پزشک یا داروسارخود قراردهید تا درصورت تداخل دارویی تغییرات لازم انجام شود.
در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد (مانند آسپیرین، ناپروکسن، ایندومتاسین، ایبوپروفن و…)به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

آلفن ایکس ال چیست و چه کاربردی دازد
نحوه و روش مصرف قرص آلفن ایکس ALFEN-XL

دیکلوفناک را در صورت نیاز ،به مقدار و تعداد دفعاتی که پزشک یا داروساز توصیه می نماید مصرف کنید. مصرف بیش ازحد داروهای ضددرد،عوارض این داروها ( مخصوصا عوارض گوارشی) را افزایش می دهد والزاماً مصرف مقدار زیاد دارو، تاثیر بیشتری در کنترل درد ندارد. -این دارو را بصورت کامل همراه با یک لیوان آب یا شیر پس ازغذا میل کنید. از جویدن، خردکردن یا حل کردن این دارو درمایعات بپرهیزید و جهت اطلاعات بیشتر، بروشور موجود در بسته ی دارو را مطالعه فرمایید. -در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری، دارو را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.این دارو به طور کامل جذب بدن شده و از راه ادرار دفع می شود. قرص آلفن ایکس ال را بهتر است که بعد از غذا به همراه آب فراوان و یا یک لیوان شیر میل کنید. همچنین بعد از مصرف این قرص تا نیم ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید.میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. ممکن است در ابتدای مصرف پزشک شما دارو را با مقدار کم تجویز کند. به طور معمول با توجه به شرایط و بیماری هر فرد این دارو می‌تواند به تعداد یک عدد قرص یا بیشتر مصرف شود. توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه داروهای ضد درد ممکن است مشکلات گوارشی ایجاد کند.

 

نام ژنریک قرص آلفن ایکس

آلفن ایکس ال (Alfen Xl) نام تجاری داروی دیلوفناک سدیم است که با اثر ضد دردی که دارد به منظور کاهش التهاب و تسکین درد در بیماری‌هایی مثل استخوان درد، درد مفاصل، دیسک کمر، سردرد و دردهای بعد از عمل جراحی کاربردی است. مشکلات گوارشی مثل تهوع، سوزش یا درد معده، سردرد و سرگیجه برخی از عوارض مصرف این قرص می باشد

موارد مصرف قرص آلفن ایکس ALFEN-XL

آهسته رهش بودن یک فرمول دارویی باعث می شود که مدت اثر گذاری دارو در بدن طولانی تر شود و این قابلیت در ترکیباتی مانند داروهای ضد درد که جهت تسکین بکار می روند، خصوصاً در دردهای مزمن بسیار مطلوب است. این دارو جهت تسکین دردهایی مانند التهاب مفاصل، کشش تاندون و عضلات، نقرس، میگرن، درد دندانی و دردهای پس از عمل های جراحی تجویز می شود. دیکلوفناک با کنترل آنزیم سیکلوکسیژناز که مسئولیت آن تولید پروستاگلاندین‌ها(عوامل ایجاد کننده‌ی التهاب در اعضای آسیب دیده)می باشد، جلوگیری از افزایش التهاب و درد در بدن می گردد. درواقع با کم کردن سطح ناقل‌های درد و التهاب در بدن، درد و التهاب برای مدت بیشتری کنترل خواهد شد

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

مدیتیشن یا مراقبه به شکلات ! meditation

خواندن مطلب بعدی ←

باور های اشتباه باردار شدن و تخمک گذاری

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *