علت تولد زودرس یا زایمان زودرس

علت تولد زودرس یا زایمان زودرس

تولد زودرس تولد نوزاد قبل از ۳۷ هفته حاملگی است. عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد زایمان زودرس شود ، و همیشه نمی توان گفت دقیقاً چه چیزی باعث زودرس حاملگی شده است.

دلایل تولد زودرس یا زایمان زودرس

دلایل تولد زودرس می تواند به سه دسته اصلی تقسیم شود: هنگامی که زایمان به تنهایی اتفاق می افتد ، وقتی کیسه آب مادر زود می شود ، و پزشکان تصمیم می گیرند که زایمان نوزاد از نظر پزشکی ضروری است. دو دسته اول مشابه هستند و می توانند با هم ترکیب شوند و “تولد زودرس خودبخودی” نامیده می شود. در زیر نگاهی دقیق تر به مقالات بیندازید.

علت تولد زودرس یا زایمان زودرس

مهم نیست که از کی شروع شود ، کار یک سری اتفاقات پیچیده و غالباً غیرقابل پیش بینی است. در بدو تولد زودرس ، زایمان زودرس شروع می شود و پزشکان قادر به متوقف کردن روند کار نیستند. زایمان زودرس خودبخودی باعث حدود دو سوم کلیه زایمانهای زودرس می شود.

متأسفانه ، پزشکان معمولاً نمی توانند دقیقاً بگویند که چه عاملی باعث شده است که مادر به زایمان زودرس یا PPROM مبتلا شود. اغلب ، خطرات مختلفی وجود دارد. پزشکان می دانند که خطرات زیر شانس ابتلا به PPROM یا زایمان زودرس مادر را تا حد زیادی افزایش می دهد: ۲

هرآنچه زنان باردار و شیرده باید در مورد کرونا بدانند

عفونت:

نوعی عفونت در بسیاری از موارد تولد زودرس خود به خود وجود دارد. هر نوع التهاب سیستمیک یا عفونت می تواند باعث شود که یک مادر زودتر کودک خود را به وجود آورد ، از جمله عفونت های دهان (مانند بیماری لثه) ، مهبل ، رحم و کلیه ها.
مشکلات گردن رحم: ناکافی دهانه رحم یا گردن رحم کوتاه هر دو خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد ، به خصوص اگر مادر دارای علائم زایمان باشد.

استعمال دخانیات: علت تولد زودرس یا زایمان زودرس 

هر نوع مصرف دخانیات ، خطر ابتلا به PPROM و زایمان زودرس مادر را افزایش می دهد. نیکوتین باعث انقباض رگ های خونی در رحم می شود که می تواند از رسیدن مواد مغذی و اکسیژن به کودک جلوگیری کرده یا در زایمان زودرس کمک کند.

استرس:

مزمن، سطح بالا روانی استرس می تواند باعث کار زود آغاز میشود.
کوتاه مدت بین بارداری: اگر حاملگی کمتر از شش ماه از هم فاصله داشته باشد ، خطر تولد زودرس دو برابر بیشتر از حد معمول است.
حمل دوقلوها ، تریپلت ها و موارد دیگر : باردار شدن با بیش از یک کودک باعث می شود که رحم بیش از حد دچار فشار خون نشود ، که می تواند باعث شروع زودرس زایمان شود. نوزادان بیشتر شما در حال حمل، خطر زایمان زودرس را بالاتر است.

ژنتیک: اگر مادر یا خواهر زودتر به زایمان بروید یا کودک قبلی نارس داشته باشید ، احتمال زایمان زودرس بیشتر است . پزشکان مطمئن نیستند که چرا ، اما سیاه پوست احتمال تولد زودرس زن را نیز افزایش می دهد.

روش های بسیاری وجود دارد که پزشکان سعی می کنند از زایمان زودرس در مادران در معرض خطر جلوگیری کنند. اگر در معرض خطر زایمان زودرس هستید ، پزشک خود را از نزدیک دنبال می کنید و ممکن است لازم باشد به یک متخصص مراجعه کنید که با حاملگی های پرخطر کار می کند.

علت تولد زودرس یا زایمان زودرس از نظر پزشکی

برای اکثر خانم ها ، بارداری فقط ناراحتی خفیف ایجاد می کند. اما در برخی از زنان ، بارداری باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی می شود که می تواند جان مادر و نوزاد را تهدید کند. در این موارد ، پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که نوزاد را زود تحویل دهند – حتی اگر مادر زایمان نباشد. برخی از مهمترین دلایل پزشکی که ممکن است کودک زود به دنیا بیاید شامل موارد زیر است: ۳

پره اکلامپسی: پره اکلامپسی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که باعث فشار خون بالا و پروتئین در ادرار می شود. در موارد شدید ممکن است باعث تشنج یا کشنده شود. داروها می توانند کمک کنند ، اما زایمان نوزاد تنها درمانی برای پره اکلامپسی است.
رشد ضعیف جنین: دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که یک کودک به خوبی در مادر رشد نکند. مشکلات جفت ، عفونت های خاص ، بارداری دوقلو یا ناهنجاری های ژنتیکی در کودک ، همه می تواند باعث شود کودک محدودیت رشد داخل رحمی داشته باشد ( IUGR ). در بعضی موارد ، ممکن است کودک نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.

سقط جفت:

در بعضی از حاملگی ها ، جفت قبل از تولد نوزاد شروع به جداسازی از رحم می کند. به دلیل قطع خون جفت ، این می تواند ریزش شدید خون در مادر و نوزاد داشته باشد و می تواند کشنده باشد. زایمان اضطراری نوزاد ضروری است.
پریشانی جنین: بعضی اوقات کودک به دلایلی که ممکن است شناخته نشود در دوران بارداری دچار پریشانی می شود. مشکلات مربوط به بند ناف ، مشکلات جریان خون و بیماری کبد مادر چند دلیل از پریشانی جنین است .

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

چطور یک کودک اهل مطالعه و کتاب خوان تربیت کنیم؟

خواندن مطلب بعدی ←

طرز تهیه شیرینی پنجره‌ای

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *