علل مختلف از دست دادن حافظه

علل مختلف از دست دادن حافظه

گاهی اوقات ، حافظه های ما به راحتی پاک میشود

در این مقاله

  • علل عاطفی
  • داروها
  • رویه ها
  • شرایط
  • علل شناختی
  • اشکال دیگر دمانس

 

از دست دادن حافظه : بیشتر ما ، گاه و بیگاه یا بیشتر ، تجربه ناخوشایندی از فراموش کردن چیزی داشته ایم . این اپیزودهای از دست دادن حافظه می تواند باعث تحریک و سرخوردگی و همچنین ترس از اینکه “ما آن را گم می کنیم” شود و شروع به توسعه بیماری آلزایمر کند.در ادامه با نظافت نیوز باشید تا علل و درمان آن اشنا شویم .

در حالی که آلزایمر  و انواع دیگر دمانس مسئول بسیاری از موارد از دست دادن حافظه هستند ، اما عوامل غیر دائمی دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث از بین رفتن حافظه نیز شوند. بهتر است ، برخی از آنها به راحتی برعکس شوند.

بنابراین ، چه عواملی باعث فراموش شدن ما می شود؟ چه چیزی مانع از ذخیره ذهنی آن قطعه اطلاعات یا توانایی به یاد آوردن آن می شود؟ در اینجا دلایل زیادی وجود دارد که نمی توانیم به خاطر بسپاریم.

علل عاطفی

 

از آنجا که ذهن و بدن ما به هم متصل شده و یکدیگر را تحت تأثیر قرار می دهد ، احساسات و افکار ما می توانند بر مغز ما تأثیر بگذارند. انرژی لازم برای مقابله با احساسات خاص یا فشارهای زندگی می تواند به روش ذخیره یا به یاد آوردن جزئیات و برنامه ها بدست آید.

غالباً با ایجاد پشتیبانی ، مشاوره ، تغییر سبک زندگی و حتی صرفاً آگاهی از – و محدود کردن قرار گرفتن در معرض – مواردی که باعث افزایش استرس می شوند ، می توانند این عوامل عاطفی از دست دادن حافظه را بهبود بخشند.

فشار

بیش از حد استرس می تواند ذهن ما و علت حواس پرتی و درگیری مغزها بیش از حد. در حالی که در کوتاه مدت، استرس حاد می تواند یک مشکل حافظه لحظه را آغاز کند، مزمن و طولانی مدت قرار گرفتن در معرض استرس ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. مدیریت استرس یک استراتژی مهم برای حفظ کیفیت زندگی و بهبود سلامت بدن و مغز شماست. ۲

افسردگی

افسردگی می تواند ذهن را خسته کند و باعث ایجاد چنین عدم تمایل در محیط اطراف شما شود که حافظه ، تمرکز و آگاهی از آن رنج می برند. ذهن و احساسات شما ممکن است چنان کم شود که شما فقط نتوانید به آنچه اتفاق می افتد توجه زیادی کنید. در نتیجه ، یادآوری چیزی که به آن توجه نکردید دشوار است. افسردگی همچنین می تواند مشکلاتی در خواب سالم ایجاد کند ، که می تواند یادآوری اطلاعات را دشوارتر کند.

Pseudodementia اصطلاحی است که ترکیبی از از دست دادن حافظه و افسردگی را توصیف می کند. اگر فکر می کنید در حال تجربه هستید ، آزمایش شناختی می تواند در اطمینان شما و رد کردن زوال عقل مفید باشد.

با وجود احساس “خارج از آن” در زندگی روزمره ، فرد مبتلا می تواند در تست های شناختی عملکرد خوبی داشته باشد. افسردگی معمولاً بسیار قابل درمان است. اغلب ، ترکیبی از مشاوره و دارو می تواند بسیار مؤثر باشد.

اضطراب

اگر در هنگام برگزاری آزمون تاکنون کاملاً خالی شده اید ، حتی اگر اطلاعات را می دانستید ، می توانید اضطراب را مقصر بدانید. برخی از افراد مانند برخی از تست های آزمایشی مانند برخی از موارد اضطراب ، اضطراب فراگیر  دارند  که بطور مداوم در عملکرد سالم مغز دخالت می کنند ، از جمله توانایی به خاطر سپردن در فعالیت های روزانه. شناسایی و درمان اضطراب می تواند کیفیت زندگی شما و احتمالاً حافظه شما را نیز بهبود بخشد.

غم و اندوه

ناراحتی نیاز به مقدار زیادی انرژی جسمی و عاطفی دارد و این می تواند توانایی ما را برای تمرکز روی رویدادها و افراد اطرافمان کاهش دهد. در نتیجه ، حافظه ما قابل درک است.

غم و اندوه می تواند تا حدودی شبیه افسردگی باشد ، اما اغلب ناشی از یک وضعیت خاص یا از دست دادن حاد چیزی یا شخصی است ، در حالی که ممکن است افسردگی بدون دلیل خاصی باشد.

غم و اندوه عمیق زمان برای پردازش لازم دارد و گذراندن وقت در غم و اندوه شما مناسب و ضروری است. می توانید انتظار داشته باشید که وقتی از غم و اندوه خود عبور می کنید ، احساس خشکی کنید – از نظر جسمی و روحی. هنگام غم و اندوه ، به خودتان وقت و لطف بیشتری بدهید. گروه های مشاوره و پشتیبانی فردی می توانند به شما در مقابله مؤثر با اندوه کمک کنند.

علل مختلف از دست دادن حافظه

داروها و درمانهای پزشکی

الکل یا مواد مخدر 

نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر می تواند حافظه شما را چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت مختل کند . ۶  از خاموشی در همان روز تا افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سالها بعد ، این مواد می توانند از جمله بسیاری موارد دیگر به حافظه شما آسیب برساند.

الکل بیش از حد همچنین می تواند باعث سندرم Wernicke-Korsakoff شود ، که اگر بلافاصله درمان شود ، ممکن است در بعضی از افراد به صورت معکوس جبران شود.

داروهای تجویزی

فقط به دلیل اینکه یک دارو به طور قانونی توسط پزشک تجویز می شود ، به این معنی نیست که نمی تواند به بدن شما آسیب برساند یا حافظه شما را مختل کند. ۱  ممکن است شما دقیقاً مطابق دستور پزشک از دارو استفاده کنید ، اما اگر داروهای زیادی مصرف کنید ، داروهای تجویزی می توانند به طور قابل توجهی بر توانایی شما در تفکر و یادآوری واضح تأثیر بگذارند.

اگر برای چندین مورد به پزشکان مختلف مراجعه می کنید ، اطمینان حاصل کنید که هرکدام لیست کاملی از داروهای خود را در اختیار شما قرار می دهد ، بنابراین آنها دارویی را سفارش نمی دهند که می تواند با دارویی که قبلاً مصرف می کنید تعامل داشته باشد.

از پزشک خود بپرسید که آیا ممکن است هر یک از داروهای شما به آرامی کاهش یابد تا این علت فراموشی را از بین ببرد.

شیمی درمانی

اگر شیمی درمانی را به عنوان درمانی برای سرطان دریافت می کنید ، ممکن است ” مغز شیمیایی ” را تجربه کنید ، توصیف شده به عنوان مه مغزی از داروهای هدفمند سرطان شما است.  دانستن اینکه این یک اثر معمول و اغلب موقت از شیمی درمانی است می تواند اطمینان بخش باشد.

روشهای پزشکی 

جراحی قلب

برخی تحقیقات نشان داده اند که به دنبال جراحی بای پس قلب روی قلب ، احتمال افزایش برخی از سردرگمی ها و اختلال در حافظه وجود دارد. این ممکن است با بهبودی بهبود یابد ، و به طور معمول نیاز به این نوع جراحی قلب بیشتر از خطر احتمالی است. ۹  مطمئن باشید که در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید.

بیهوشی

برخی از افراد از دست دادن حافظه یا سردرگمی ، به طور معمول برای چند روز به دنبال استفاده از بیهوشی ، گزارش می کنند. با این حال ، تحقیقات در تعیین اینکه آیا رابطه مستقیمی بین بیهوشی وجود دارد یا اینکه سایر عوامل ممکن است باعث شوند عملکرد مغز بر اساس یک مطالعه ۲۰۱۰ انجام شود ، مشخص نیست. ۱۰

درمان با شوک

ECT که گاهی به عنوان “شوک” درمانی گفته می شود ، ECT می تواند برای کسانی که از افسردگی شدید رنج می برند بسیار مفید باشد ، اما ممکن است باعث از بین رفتن حافظه نیز شود. شما باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای ECT صحبت کنید. ۱۱  از آنجا که برای برخی افراد مؤثر بوده است ، خطر برخی از دست دادن حافظه ممکن است برای کیفیت زندگی شما ارزش آن را داشته باشد.

شرایط جسمی و پزشکی

خستگی و محرومیت از خواب

مزایای داشتن یک خواب خوب شبانه بسیار است: افزایش وزن کمتر ، انرژی بیشتر و توانایی تفکر واضح تر. خسته بودن به دلیل این که شب گذشته خوب نخوابیدید و به طور مزمن خواب کوتاه بودید ، نشان داده شده که بر حافظه و یادگیری تأثیر می گذارد. ۱۲  ارزش دارد چند روش آسان برای بهبود عادت های خواب خود را امتحان کنید .

ضربه مغزی و صدمات سر

بحث و گفتگو و صدمات مغزی ضربه مغزی می تواند باعث اختلال در حافظه کوتاه مدت شود ، اما برخی تحقیقات نشان داده اند که همچنین می توانند احتمال بروز زوال عقل را در طی سالها افزایش دهند. ۱۳

حتماً در هنگام ورزش قدم هایی مانند پوشیدن روسری محافظ و کلاه ایمنی بردارید. و اگر گرفتگی دارید ، مهم است که قبل از بازگشت به فعالیت های منظم و شرکت در ورزش ، سر خود را به طور کامل بهبود بخشد. ۱۴ در  مورد هرگونه سردرد و مشکلات غلظت بعد از آسیب دیدگی سر با پزشک خود صحبت کنید.

کم ویتامین B12

ویتامین B12 یک ویتامین بسیار مهم است. در موارد شدیدتر ، نقص در ویتامین B12 باعث علائمی شده است که به دلیل زوال عقل اشتباه گرفته شده اند. با دریافت ویتامین B12 کافی ، این علائم ممکن است در بعضی از افراد بهبود یافته و حتی برطرف شود. ۱۵

مشکلات تیروئید

هر دو کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید می توانند باعث مشکلات شناختی مانند از دست دادن حافظه و مه روان شوند. اگر متوجه کبودی مغز شده اید یا به خاطر سپردن چیزها دشوارتر است ، این را به پزشک خود یادآوری کنید. ممکن است تست عملکرد تیروئید شما مناسب باشد ، به خصوص اگر شما علائم دیگری از مشکلات تیروئید را نیز تجربه می کنید. ۱۶  درمان مشکلات تیروئید می تواند حافظه و غلظت شما را بهبود بخشد.

اختلالات کلیوی

هنگامی که کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند ، مانند نارسایی مزمن یا حاد کلیه (که به آن نارسایی کلیوی نیز گفته می شود) ، تجمع فرآورده های زباله مانند تجزیه پروتئین ها می تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. ۱۷  علاوه بر این ، مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نشان داده اند که افراد مبتلا به آلبومینوریا (وجود پروتئین آلبومین در ادرار) به احتمال زیاد باعث اختلال در حافظه و شناخت می شوند. ۱۸

اختلالات کبدی

بیماری های کبدی ، مانند هپاتیت ، می تواند باعث شود تا سموم در جریان خون شما آزاد شوند ، که می تواند عملکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهد. ۱۹  کبدی انسفالوپاتی یک اختلال مرتبط مغز است که می تواند از مشکلات جدی کبد توسعه است. ۲۰  اگر مشکل کبدی دارید و از نظر حافظه و تفکر دچار مشکل هستید ، حتماً برای تشخیص و درمان سریع به پزشک خود گزارش دهید.

علل مختلف از دست دادن حافظه

آنسفالیت

این عفونت حاد بافت مغز ممکن است علائم زوال عقل مانند سردرگمی و مشکلات حافظه را همراه با تب ، سردرد و حتی تشنج ایجاد کند. ۲۱  اگر به آنسفالیت مشکوک هستید ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

فشار عادی هیدروسفالی

هیدروسفالی فشار عادی (NPH) معمولاً در این سه زمینه علائم دارد: مشکلات شناختی ، بی اختیاری و کاهش تعادل و راه رفتن. ۲۲  ارزیابی سریع و معالجه توسط پزشک این امکان را دارد که مشکلات مربوط به حافظه و تفکر در NPH را برطرف کند ، همچنین به شما در بازیابی توانایی قاره و پیاده روی کمک می کند.

بارداری

بعضی اوقات ، تغییرات در مواد شیمیایی و هورمونهای بدن شما ، همراه با تغییرات عاطفی و جسمی در بارداری ، می تواند به فراموشی و غلظت ضعیف کمک کند. ۲۳  خوشبختانه ، این یک شرایط موقتی است که در موعد مقرر برطرف می شود.

یائسگی

مشابه دوران بارداری ، تغییرات هورمونی در یائسگی می تواند هرج و مرج را به روند فکری شما برساند و خواب شما را مختل کند ، این نیز بر روندهای شناختی شما تأثیر می گذارد. برخی از پزشکان برای رفع علائم موقتی یائسگی مکمل های هورمونی یا سایر روش های درمانی را تجویز می کنند. ۲۴

عفونت ها

عفونت ها مانند ذات الریه یا عفونت های دستگاه ادراری می تواند باعث فراموشی بخصوص در بزرگسالان مسن و سایر افراد با شرایط مزمن سلامتی شود ۲۵  . برای برخی از افراد ، هذیان – تغییر ناگهانی توانایی ذهنی در طی چند ساعت یا چند روز – تنها علائم بیرونی عفونت است ، بنابراین حتماً این علائم را فوراً به پزشک گزارش دهید. درمان سریع ، معمولاً با یک آنتی بیوتیک ، اغلب می تواند به بازگرداندن حافظه به عملکرد طبیعی آن کمک کند.

سکته های مغزی

سکته های مغزی می توانند عملکرد مغز را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهند. گاهی اوقات ، از دست دادن حافظه مربوط به سکته مغزی دائمی است ، اما در موارد دیگر عملکرد شناختی با بهبودی مغز بهبود می یابد. ۲۶

حملات گذرای ایسکمیک

TIAs ، همچنین با عنوان “سکته های کوچک” شناخته می شود (اگرچه از نظر پزشکی کاملاً دقیق نیست) ، انسداد کوتاهی در مغز است که می تواند باعث ایجاد حافظه شود ، همراه با سایر علائم مانند سکته مغزی. ۲۷

تومورهای مغزی

تومورهای مغزی می توانند باعث سردرد و مشکلات جسمی شوند اما در بعضی مواقع می توانند بر حافظه و شخصیت ما نیز تأثیر بگذارند . بسته به شدت و نوع تومور ، درمان اغلب می تواند این علائم را تسکین دهد. ۲۸

خواب آپنه

آپنه خواب ، جایی که در حقیقت چند ساعت در حالی که می خوابید ، تنفس را متوقف می کنید ، به خطر بالاتر زوال عقل وصل شده است. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۸ نیز آپنه خواب را با مشکلات حافظه گره خورده است ، که تعجب آور نیست که کمبود خواب می تواند باعث فراموشی و کاهش عملکرد مغز شود. ۲۹

سالخورده

هرچه افراد در بزرگسالی بزرگتر می شوند ، پردازش شناختی به طور کلی کند می شود و توانایی حافظه ممکن است اندکی کاهش یابد. به عنوان مثال ، یک فرد مسن سالم هنوز هم می تواند اطلاعات را به خاطر بسپارد ، اما احتمالاً به راحتی در زمان کودکی یا بزرگسالی آسان نخواهد بود. ۱

دانستن تفاوت بین پیری طبیعی و نگرانی های حافظه واقعی می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا باید به پزشک مراجعه کنید یا نگرانی در مورد آن را متوقف کنید.

علل مختلف از دست دادن حافظه

علل شناختی از دست دادن حافظه

حواس پرتی

به یکباره در مورد خیلی چیزها فکر می کنید؟ تلاش برای کار چند منظوره به منظور کارآیی بعضی اوقات می تواند به دلیل نیاز به تکرار یک کار که ضعیف تکمیل شده یا فراموش شده باشد ، بازده را کاهش دهد. مغز شما در مورد آنچه می تواند به طور همزمان پردازش کند و به یاد داشته باشد ، محدودیتی دارد. ۳۰

توانایی حافظه طبیعی

برخی از افراد به طور طبیعی حافظه خوبی ندارند. شاید شما تفاوتهای یک نفر را دیده باشید که برای یادگیری و یادگیری مؤثر مطالب ، باید سه ساعت وقت بگذارد ، و دیگری که آن را تسلط داشته باشد و بتواند پس از گذشت فقط ۲۰ دقیقه از صفحه ، به سرعت آن را به یاد بیاورد.

اختلال خفیف شناختی

نقص خفیف شناختی (MCI) شامل کاهش توانایی های ذهنی است که به تدریج رشد می کند اما به طور کلی توانایی فرد برای عملکرد نسبتاً خوب به صورت روزانه تغییر نمی کند. یکی از علائم MCI فراموشی است. MCI ممکن است به داروهایی پاسخ دهد که برای درمان آلزایمر طراحی شده اند. برخی موارد MCI ثابت یا حتی به طور کامل برطرف می شود ، در حالی که برخی دیگر به بیماری آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل پیشرفت می کنند. ۳۱

آیا این آلزایمر است یا نوع دیگری از احساسات؟

بیماری آلزایمر شایعترین علت زوال عقل است و علاوه بر چندین علائم دیگر باعث از بین رفتن حافظه ، نه تنها ناخوشایند ، می شود.  اگر شما فکر می کنم از دست دادن حافظه شما می تواند با آلزایمر ایجاد می شود، بررسی  علائم  و یک وقت ملاقات با پزشک خود برای ارزیابی. همچنین می توانید این تست شناختی آنلاین و در منزل را امتحان کنید که زوال عقل را نشان می دهد و نتایج را با خود به ملاقات پزشکتان می رسانید.

به خاطر داشته باشید که اگرچه آلزایمر به طور معمول بر افراد بالای ۶۵ سال تأثیر می گذارد ، اما آلزایمر در  اوایل تولد به  ندرت می تواند در افراد ۴۰ سالگی اتفاق بیفتد.

از بین رفتن حافظه همچنین می تواند به دلیل انواع دیگر دمانس ، از جمله  دمانس عروقی ،  دمانس بدن لوئی ،  دمانس فرونتومپورال و چندین مورد دیگر ایجاد شود.

هرگونه مشکل در مورد حافظه باید با پزشک خود در میان باشد تا بتواند یک علت برگشت پذیر را پیدا کند و درمان شود ، یا به این ترتیب که در صورت بروز این مشکل ، درمان آلزایمر یا زوال عقل در اسرع وقت آغاز شود.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

راهنمای تمیز کردن پرینتر سه بعدی

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه یوگا را شروع کنیم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *