مکمل رژیمی غذایی ویتامین ب-کمپلکس -B complex

مکمل رژیمی غذایی

توجه! این مطلب  جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

 

یک مکمل رژیمی غذایی از نوع ویتامین ها ، ویتامین بکمپلکس میباشد که بسیار مفید و مورد نیاز بدن است که این محصول توسط شرکت های مختلفی ساخته میشود به طور مثال یورویتال و یا ویوا تون و یا شرکت های داخلی کشور این ویتامین دارای خاصیت های زیر میباشد:

  • کمک به تقویت عملکرد سیستم عصبی
  • کمک به حفظ سلامت پوست، مو و ناخن
  • تامین انرژی مورد نیاز بدن

مکمل رژیمی غذایی

نکات قابل توجه : 

این محصول مکمل رژیمی غذایی می باشد و برای تشخیص، درمان و پیشگیری بیماری نمی باشد.

 

ویتامین B1 (تیامین):

ویتامین B1 ، به همراه سایر ویتامین‌های گروه B در متابولیسم کربوهیدرات، چربی و پروتئین و تبدیل آنها به انرژی مورد نیاز بدن نقش دارد.

ویتامین B1، در کمک به حفظ عملکرد طبیعی قلب، دستگاه گوارشی، سیستم عصبی و اعصاب بدن، مغز و عضلات بدن موثر می باشد.

کمبود ویتامین B1 در بدن:

کمبود طولانی مدت ویتامین B1، باعث ایجاد دو عارضه جدی در بدن می گردد:

که شامل بیماری قلبی-عروقی (بیماری بری بری) و بیماری مربوط به سیستم عصبی می باشد.

مکمل رژیمی غذایی  :کمبود ویتامین B1 در بدن باعث ایجاد اختلالات گوارشی، یبوست، کاهش وزن و اختلال در تولید اسید معده (موثر در هضم غذا)، ایجاد اختلال در سیستم عصبی (تحریک پذیری، بی حسی، کاهش حافظه و افسردگی)، اختلال در عملکرد عضلات قلب و در نتیجه ضعف عضلات قلبی می گردد.

ویتامین B2 ( ریبوفلاوین ):

ویتامین B2، در تولید انرژی مورد نیاز سلولهای بدن، از طریق متابولیزه نمودن کربوهیدرات،چربی و پروتئین تاثیر بسزایی دارد. این ویتامین در کمک به حفظ عملکرد طبیعی فرآیند رشد و تقسیم سلول‌ها ، تکامل و ترمیم بافت‌های بدن، تقویت سیستم ایمنی، تقویت و حفظ سلامت پوست، سیستم عصبی و حفظ سلامت چشم و عملکرد بینایی مؤثر است.

ریبوفلاوین در کنار سایر ویتامین‌های گروه B، در حفظ سلامت سیستم عصبی نقش دارد و می تواند به عنوان عامل کمکی، نقش موثری در درمان اختلالات عصبی از جمله اضطراب، آلزایمر،صرع و MS ایفا نماید.

کمبود ویتامین B2 در بدن:

کمبود ویتامین B2 ، دارای تاثیرات جدی بر روند متابولیزاسیون و تبدیل کربوهیدرات، چربی و پروتئین به انرژی می باشد، لذا باعث ایجاد احساس خستگی ، تنبلی و ضعف عمومی در بدن می گردد.

کمبود ویتامین B2 ، ابتدا در پوست و لایه های مخاطی بدن ظاهر می شود و علائم این بیماری شامل زخم، ترک در گوشه های دهان، احساس سوختگی ، سوزش و قرمزی روی زبان می باشد و در صورت طولانی شدن علائم، زبان و گلو نیز دچار التهاب و تورم می گردند.

کمبود ویتامین B2 در بدن باعث ایجاد مشکلات متعدد پوستی از جمله خشکی پوست، ترک پوست، پوسته پوسته شدن و فلسی شدن پوست سر، صورت و بدن، ایجاد چربی اضافی در پوست و مو، چروک شدن پوست در ناحیه صورت و بازوها، ایجاد شکستگی و ترک در ناخن‌های انگشتان دست و عوارض چشمی از جمله احساس قرمزی و سوزش، کاتاراکت و حساسیت به نور، آنمی و اختلال در عملکرد سیستم عصبی و اعصاب بدن می گردد.

ویتامین B3 (نیاسین):

این ویتامین جهت فعالسازی بسیاری از آنزیمها و در استفاده بدن از مواد قندی، پروتئین ، اسیدهای چرب و تبدیل آنها به انرژی نقش دارد.

ویتامین B3، جهت حفظ سلامت دستگاه گوارشی و هضم غذا (به علت تاثیر آن در تولید اسید معده)، حفظ سلامت پوست، بهبود جریان خون در عروق، کاهش کلسترول بد ((LDL ،افزایش کلسترول خوب (HDL)، تنظیم میزان قند خون، حذف و خارج نمودن سم و مواد شیمیایی از بدن مورد نیاز است.

کمبود ویتامین B3 در بدن سبب ایجاد بیماری به نام پلاگرا می شود که این بیماری بیشتر در افرادی که دچار کمبودهای تغذیه ای (سوء تغذیه) و افراد الکلیسم دیده می شود و علائم آن شامل مشکلات پوستی (درماتیت، زخمهای پوستی روی صورت، دستها و بازو، تورم پوست)، مشکلات مربوط به دهان(التهاب دهان و زبان ،برفک ،زخم در دهان)، مشکلات گوارشی (اسهال، سرگیجه، تهوع و بی اشتهایی)، اختلالات ذهنی (عدم تشخیص مکان، زوال عقلی،افسردگی، تحریک پذیری، ناپایداری روانی) می باشد.

کمبود ویتامین B3 در بدن: کمبود این ویتامین باعث ایجاد خستگی عمومی، ضعف عضلانی و کاهش اشتها می گردد.

کپسول ب کمپلکس یورو ویتال EuRho Vital Vitamin B-Complex

ویتامین B6 ( پیریدوکسین ):

ویتامین B6 نقش مهمی را در واکنشهای بیوشیمیایی گوناگون به عنوان کوآنزیم ایفا می نماید. پیریدوکسین جهت حفظ سلامت اعصاب و سلولهای عصبی، تولید گلبولهای سفید و قرمز و جذب مناسب ویتامین B12 و تولید انرژی مورد نیاز سلولهای بدن مورد نیاز است.

کمبود ویتامین B6 در بدن:

کمبود ویتامین B6 در بدن، منجر به ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی سیستم عصبی مرکزی، بی حالی، عدم تمرکز و هماهنگی، تشنج، افسردگی و بیخوابی، شوره سر (Seborrheic dermatitis)، خارش پوست، چرب شدن پوست و مو و پوسته ریزی، علائم گوناگون بافتی در اطراف دهان از جمله به ترک پوست اطراف (Cheilosis)، التهاب زبان (Glossitis)، ایجاد زخم در اطراف دهان(Stomatitis)، ترک لب و دردناک شدن لبها می گردد.

 

ویتامین B12 ( سیانوکوبال آمین ):

ویتامین B12، در تولید تمامی سلولهای خونی از جمله گلبولهای سفید، قرمز و پلاکت‌ها، حفظ رشد و تکامل سلولهای بدن، تنظیم میزان اسید آمینه هموسیستئین در خون (افزایش میزان هموسیستئین در بدن باعث افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و تجمع کلسترول در بدن)، حفظ سلامت سیستم عصبی مرکزی و عملکرد اعصاب، متابولیزاسیون کربوهیدرات، چربی و پروتئین و تبدیل آنها به انرژی مورد نیاز سلولهای بدن نقش دارد.

کمبود ویتامین B12 در بدن:

با توجه به وجود ویتامین B12 در منابع حیوانی، افراد دارای رژیم غذایی گیاهی در بیشترین معرض ابتلا به کمبود این ویتامین قرار دارند.

همچنین در افرادی که دچار اختلال در جذب ویتامین B12 می باشند، کمبود ویتامین B12 مشاهده می شود.

علائم کمبود ویتامین B12 در بدن مشابه کمبود اسید فولیک می باشد.

از علائم کمبود ویتامین B12، می توان به خستگی، ضعف، درد شکمی، سرگیجه، یبوست، کاهش اشتها، اختلالات قاعدگی،

رنگ پریدگی، سنکوپ، تنفس منقطع و کوتاه، تپش قلب، اختلالات عصبی(شامل بی حسی در دستها و پاها، نوروپاتی پیشرفته،

ضعف در پاها، اختلال در راه رفتن)، اختلال در سنتز DNA ، آنمی مگالوبلاستیک (Megaloblastic anemia)، کاهش قدرت تمرکز و حافظه اشاره نمود.

کپسول ب کمپلکس یورو ویتال EuRho Vital Vitamin B-Complex

ویتامین H یا B7 ( بیوتین ):

ویتامین H، درتقویت استحکام ناخنها، حفظ سلامت موها، کمک به درمان ریزش مو (آلوپسی)، به تعویق انداختن روند سفید شدن مو، کمک به کاهش علائم کمبود روی، کاهش دردهای عضلانی، جهت کاهش میزان قند خون در افراد مبتلا به عارضه دیابت، مؤثر است.

مصرف بیوتین می تواند در افرادی که دارای رژیم غذایی جهت کاهش وزن می باشند، به علت افزایش متابولیسم چربی مؤثر باشد.

مکمل رژیمی غذایی

کمبود بیوتین در بدن:  مکمل رژیمی غذایی

کمبود ویتامین بیوتین در افرادی که طی مدت طولانی از سفیده تخم مرغ در غذای روزانه خود استفاده می نمایند و همچنین در افرادی که تحت درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد صرع می باشند دیده می شود. کمبود بیوتین در بدن سبب ایجاد علائمی ازجمله ریزش مو، خشکی پوست، ناخن‌های شکننده، ضعف و درد عضلانی، کاهش اشتها، آنمی، سرگیجه، خستگی، خشکی پوست، فلسی شدن پوست، ضعف سیستم ایمنی، کونژاکتیویت و در بزرگسالان منجر به ایجاد علائمی چون افسردگی، بی حالی، توهم، بی حسی می گردد.

کپسول ب کمپلکس یورو ویتال EuRho Vital Vitamin B-Complex

اسید فولیک ویتامین B9 :

فولیک اسید که به فولات نیز مشهور می باشد، به عنوان کوآنزیم در سنتز DNA، نقش دارد و یکی از ترکیبات اصلی و ضروری در روند تقسیم سلولی، رشد و تکامل طبیعی سلولهای بدن، تشکیل گلبولهای سفید و قرمز به شمار می رود و در دفع هموسیستئین از بدن مؤثر است.

کپسول ب کمپلکس یورو ویتال EuRho Vital Vitamin B-Complex

کمبود فولیک اسید در بدن : مکمل رژیمی غذایی

کمبود اسید فولیک یکی از شایع‌ترین کمبودهای ویتامینی به شمار می رود و اغلب در خانم های باردار،

افراد دچار عارضه اختلال در جذب (اختلالات روده تحریک پذیر مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون)،

بیماران تحت درمان با داروهای خاص (مانند متوتروکسات، کلستیرامین)، افراد الکلیسم، دیده می شود.

در بیشتر موارد علائم کمبود فولیک اسید در بدن شامل آنمی ماکروسیتیک، ضعف، بیحالی، خستگی،

اختلال در تنفس، اسهال، کاهش وزن، سردرد، تحریک پذیری و ناپایداری رفتاری می باشد.

کمبود اسید فولیک در دوران بارداری سبب نقص در تشکیل لوله عصبی (Neural Tube Disorder) می گردد،

بنابراین مصرف اسید فولیک و یا مکمل‌های غذایی حاوی اسید فولیک در دوران بارداری اکیدا” الزامی می باشد.

مکمل رژیمی غذایی

ویتامین B5( پانتوتنیک اسید ):

ویتامین B5، در تولید هورمونهای آدرنال، انتقال پیام عصبی، انتقال هموگلوبین، تبدیل کربوهیدرات،

چربی و پروتئین به انرژی مورد نیاز سلول‌های بدن، سنتز اسیدهای چرب و کلسترول، تقویت سیستم ایمنی بدن، نقش مهمی ایفا می نماید.

کمبود ویتامین B5:

علائم عمومی کمبود ویتامین B5 در بدن شامل بی حسی، احساس سوزش و درد درپا، خستگی مزمن، افسردگی، تحریک پذیری،

کاهش انرژی بدن، سردرد، سرگیجه، دردهای شکمی، افزایش حساسیت به سرما و عفونت، بی خوابی می باشد.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

چطور کفش مناسب باشگاه را انتخاب کنیم

خواندن مطلب بعدی ←

ماشین های تمیز کننده صنعتی اسکرابر

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *