کم کاری تیروئید چیست؟ و روش درمان تیروئید hypothyroidism ♥

کم کاری تیروئید چیست؟

در این مقاله سعی شد تا باهم در مورد کم کاری تیروئید یا hypothyroidism و عوارض و درمان آن اشنا بشیم با ما همراه باشید

در این مقاله

 1. علائم
 2. علل
 3. تشخیص
 4. رفتار
 5. مقابله

کم کاری تیروئید چیست؟ : کم کاری تیروئید وضعیتی است که غده تیروئید شما- یک غده کوچک و پروانه ای در گردن شما – به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. بعضی اوقات از آن به عنوان یک تیروئید “کم تحرک” یاد می شود. کم کاری تیروئید متابولیسم فرد را کند می کند و منجر به علائمی مانند افزایش وزن ، کندی ، احساس سرماخوردگی و … می شود. یک آزمایش خون ساده به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) می تواند کم کاری تیروئید را تشخیص دهد و داروهای جایگزین هورمون تیروئید می توانند آن را درمان کنند.

با به دست آوردن دانش در مورد کم کاری تیروئید ، از جمله آنچه که احساس می کنید این مشکل تیروئید وجود دارد و نحوه تشخیص و مدیریت آن ، آمادگی و اطمینان بیشتری خواهید داشت.

علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید چیست؟ :غده تیروئید شما برای تهیه هورمون تیروئید از ید رژیم غذایی استفاده می کند. هنگامی که کمبود هورمون تیروئید وجود دارد ، بدن شما در استفاده از انرژی و گرم ماندن مشکل دارد. ماهیچه ها ، مغز و اندام های شما نیز ممکن است در عملکرد مشکل داشته باشند.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید متغیر و اغلب ظریف است. آنها ممکن است در ابتدا به عنوان یک بیماری دیگر اشتباه تشخیص داده شده و یا حتی به استرس نسبت داده شوند.

در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از علائمی که ممکن است یک فرد مبتلا به تیروئید تحت فشار وجود داشته باشد دارد:

علائم

 1. احساس خستگی و حتی بعد از خواب طولانی
 2. احساس افسردگی
 3. افزایش وزن ، با وجود تغییر در ورزش و رژیم غذایی سالم
 4. تجربه “مه مغزی” و تمرکز دشوار و سخت
 5. وقتی دیگران احساس گرما می کنند احساس سرما می کنند
 6. متوجه موهای درشت و خشک ، شکسته ، شکننده یا بیرون ریختن موها شوید
 7. به پوست هایی درشت ، خشک ، پوسته پوسته و ضخیم توجه کنید ، به خصوص کف پا
 8. نبض یا فشار خون غیرمعمول کم است
 9. رفلکس های آهسته
 10. پف صورت در صورت ، به خصوص در اطراف چشم
 11. سطح کلسترول بالا که نسبت به داروهای کاهش دهنده کلسترول جواب نمی دهند
 12. چرخه قاعدگی نامنظم
 13. تجربه گرفتگی عضلات

کم کاری تیروئید چیست؟

علل

کم کاری تیروئید چیست؟ تعدادی از موارد بهداشتی و شرایطی وجود دارد که باعث کم کاری تیروئید می شود.

در فرد مبتلا به هاشیموتو ، آنتی بادی ها به سلول های غده تیروئید حمله می کنند و باعث می شوند که از عملکرد صحیح ناتوان شود.

گاهی این حمله باعث بزرگ شدن غده تیروئید می شود.

کم کاری تیروئید بعد از عمل به هورمون کافی تیروئید به دلیل برداشتن جراحی کلیه یا بخشی از غده تیروئید اشاره دارد . جراحی تیروئید به عنوان تیروئیدکتومی شناخته می شود.

کم کاری تیروئید ناشی از پرتودرمانی ممکن است از طریق درمان با ید رادیواکتیو (RAI) ، که برای درمان پرکاری تیروئید و سرطان تیروئید استفاده می شود ، رخ دهد. قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی در سر و گردن یا ریزش رادیواکتیو ناشی از حوادث هسته ای مانند چرنوبیل یا فوکوشیما نیز ممکن است باعث کم کاری تیروئید شود.

با کم کاری تیروئید مادرزادی ، ۲  نوزاد بدون غده تیروئید یا غده تیروئید جزئی به جهان می آیند.

برخی از داروهای خاص همچنین می توانند باعث کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید ناشی از دارو) شوند.

در حالی که این یک لیست جامع نیست ، برخی از داروهای مشهورتر برای داشتن این اثر عبارتند از:

 1. لیتیوم
 2. آمیودارون
 3. اینترفرون آلفا 
 4. اینترلوکین 

 کمبود ید

کم کاری تیروئید همچنین با مصرف بسیار کمی ید (به نام کمبود ید یا کمبود تیروئید ) یا در صورت مصرف زیاد ید (به نام کم کاری تیروئید ناشی از ید ) ایجاد می شود.

در کم کاری تیروئید ثانویه یا مرکزی ، غده هیپوفیز (واقع در مغز شما) از تومور ، پرتودرمانی یا جراحی آسیب دیده و قادر به ایجاد غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید نیست.

به ندرت ، کم کاری تیروئید ناشی از بیماری های نفوذی (به عنوان مثال ، سارکوئیدوز یا هموکروماتوز) می تواند موادی (مانند گرانولوما یا آهن به ترتیب) را در غده تیروئید سپرده و باعث کاهش توانایی عملکرد آن شود.

کم کاری تیروئید چیست؟و روش درمان تیروئید hypothyroidism ♥

تشخیص

تشخیص کم کاری تیروئید بر اساس معاینه بالینی و آزمایش خون انجام می شود.

درمان تیروئید : معاینه بالینی

علاوه بر معاینه بالینی تیروئید ، که شامل معاینه دستی و بصری از غده تیروئید است ، پزشک معالج جسمی نیز انجام می دهد تا به دنبال علائم کم کاری تیروئید باشد.

علائم کم کاری تیروئید شامل پوست خشک ، درشت ، ضربان قلب آهسته ، رفلکس های کند و تورم است.

درمان تیروئید : آزمایش خون

آزمایش خون اصلی که برای تشخیص کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد ، آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) است. این آزمایش TSH ، هورمون هیپوفیز را اندازه گیری می کند. TSH هنگامی که سطح پایین هورمون تیروئید را تشخیص می دهد بالا می رود و هنگام شناسایی هورمون تیروئید اضافی ، افت می کند.

آزمایشگاه ها هر یک دامنه مرجع ایجاد کرده اند و سطوح بالاتر از محدوده مرجع بالقوه نشانگر کم کاری تیروئید در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این ، سطح نامحدود و در دسترس هورمونهای تیروئید در گردش واقعی – تیروکسین رایگان (T4 رایگان) و تریودوتیرونین رایگان (T3 رایگان) اندازه گیری می شود.

دامنه های مرجع برای این دو تست هورمون وجود دارد ، و سطح زیر این محدوده (نشان می دهد که T4 کافی و یا T3 رایگان وجود ندارد) نشان دهنده کم کاری تیروئید در نظر گرفته شده است.

درمان تیروئید : رفتار

کم کاری تیروئید با یک داروی جایگزین هورمون تیروئید درمان می شود ، این داروئی است که جایگزین هورمون تیروئید موجود در بدن است.

درمان تیروئید : لووتیروکسین

رایج ترین داروی جایگزین هورمون تیروئید به طور کلی به عنوان لووتیروکسین ،شکل مصنوعی هورمون تیروئید تیروکسین (T4) شناخته شده است.

درمان تیروئید : لیوتیرونین

همچنین یک فرم مصنوعی از هورمون T3 وجود دارد که با نام لیوتیرونین شناخته می شود. بعضی اوقات به عنوان بخشی از درمانی که به عنوان درمان ترکیبی T4 / T3 شناخته می شود ، به لووتیروکسین (Levothyroxine)  اضافه می شود ، اگرچه این عمل توسط بسیاری از غدد درون ریز و متخصصان جریان اصلی مورد بحث است.

دستورالعمل های رسمی سازمان های مختلف غدد درونریز لووتیروکسین را به عنوان درمان ارجح تر و از درمان ترکیبی T4 / T3 و همچنین استفاده از تیروئید خشک شده طبیعی منصرف می کند.

تیروئید خشک طبیعی

کم کاری تیروئید چیست؟سرانجام ، یک داروی جایگزین هورمون به نام تیروئید خشک شده طبیعی ، گاه به اختصار NDT یا “عصاره تیروئید” وجود دارد. NDT شامل اشکال طبیعی T4 و T3 است.

در حالی که آن را برای بیش از یک قرن در دسترس بوده است و امروز هنوز هم در استفاده، آن است که در نظر گرفته توسط جامعه پزشکی جریان اصلی و تجویز شده

 

چگونه کم کاری تیروئید درمان می شود ؟

درمان تیروئید رژیم غذایی

کم کاری تیروئید چیست؟ زندگی خوب با کم کاری تیروئید فقط مربوط به دارو نیست. همچنین برای بهینه سازی هم سلامت تیروئید و هم به طور کلی سلامتی خود را برای خوردن غذا بسیار مهم است. دانستن اینکه دقیقاً چه چیزی باید بدن تغذیه کند (و چه چیزی برای جلوگیری از قرار گرفتن در بدن شما) می تواند مشکل باشد.

 1. میزان مصرف غذاهای خام گوارشی مانند کلم بروکلی ، گل کلم ، کلم و کلم بروکسل را کم کنید.
 2. با پزشک خود در مورد مصرف غذاهای حاوی سویا و مکمل ها صحبت کنید.
 3. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، یک رژیم با محدودیت کالری یا رژیم Zone (تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه خود) شروع کنید.
 4. مقادیر ویتامین (و معدنی) معینی را بررسی کنید (به عنوان مثال ویتامین D ، ویتامین B12 و سلنیوم) ، زیرا کمبود این مواد در افراد مبتلا به بیماری خود ایمنی تیروئید شایع تر است.

در پایان ، گرچه ممکن است احساس کنید که شما با رژیم غذایی خود در حال نبرد سخت و طاقت فرسا هستید ، تسلیم نشوید. درنهایت استراتژی صحیحی پیدا خواهید کرد که به شما در زندگی و احساس خوب کمک خواهد کرد.

درمان تیروئید مقابله 

درمان تیروئیدمقابله با کم کاری تیروئید می تواند چالش برانگیز باشد ، به خصوص اینکه شما پیچیدگی های یافتن پزشک مناسب ، مدیریت داروی تیروئید خود را کنترل می کنید و به راحتی می فهمید که چگونه این تشخیص (جدید یا قدیمی) را در زندگی فعلی خود جای دهید.

در حالی که بارها و بارها با اذعان به احساسات خود ، حمایت از عزیزان ، عادات سبک زندگی سالم و مدیریت استرس ، می توانید با این شرایط زندگی خوبی داشته باشید.

 

 

 

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

علل کاهش وزن در دوران بارداری و چه باید کرد ♥

خواندن مطلب بعدی ←

لووتیروکسین چیست؟چه کاربردی دارد؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *