معایب گیاه بابونه و خواص آن

معایب گیاه بابونه و خواص آن

مزایای سلامتی بابونه رومی

 

بابونه رومی ( Chamaemelum nobile ) که با نام انگلیسی بابونه نیز شناخته می شود یکی از چندین نوع گیاه گیاه بابونه است. شایع ترین نوع دیگر ، بابونه آلمانی است. هر کدام دارای عادت های مختلف رشدی هستند ، اما از آنها برای معالجه شرایط بهداشتی یکسان استفاده می شود.

بابونه یکی از پرمصرف ترین گیاهان دارویی در جهان  است. بسیاری از افراد به دلیل خاصیت آرامش بخش و اثرات آرامش بخش آن بر دستگاه گوارش ، چای بابونه می نوشند.

ترپنوئیدها

ترپنوئیدها مواد شیمیایی آلی هستند که بطور طبیعی توسط گیاهان تولید می شوند و تصور می شود که گونه خاصی را که گیاه از آن بوی و عطر و طعم منحصر به فرد خود را می گیرد فراهم می کند. فلاونوئیدها آنتی اکسیدانهای بسیار قوی ای هستند که فواید سیستم ایمنی و خواص ضد التهابی دارند.

بابونه رومی در تهیه چای ، کرم ها ، پمادها و عصاره ها استفاده می شود که همگی از قسمت گل سفید و زرد گیاه تهیه می شوند. سرهای گل ابتدا خشک می شوند و سپس برای تهیه پودر یا چای مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین ممکن است آنها برای تولید اسانس بابونه بخارپز شوند ، که تصور می شود تورم را کاهش می دهد و خاصیت ضد قارچی ، ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد.

اگرچه بابونه رومی به طور کلی بی خطر است ، اما برخی از موارد منع مصرف و عوارض جانبی نیز وجود دارد. علاوه بر این ، هیچ دوز ایمنی یا مؤثر اثبات شده برای کودکان وجود ندارد.

فواید سلامتی

بابونه رومی ممکن است بیشتر به دلیل خواص خواب آور آن شناخته شود ، که باعث آرامش می شود و ممکن است به القای خواب کمک کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که بابونه اثرات خواب آور دارد و میزان زمان لازم برای خوابیدن را کاهش می دهد.

بابونه همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که تصور می شود به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. گفته می شود بابونه به مبارزه با سرماخوردگی و سایر عفونت ها کمک می کند. یک مطالعه شامل ۱۴ داوطلب که روزانه ۵ فنجان چای بابونه می نوشند ، افزایش فعالیت ضد باکتری و کاهش فشار خون را کشف کرد.

دیگر مزایای

از دیگر مزایای سلامتی که بابونه رومی به خوبی شناخته شده است ، اثر آرام بخش آن بر معده و دستگاه گوارش (GI) است. یک مطالعه این ادعا را تأیید کرده است که بابونه می تواند برخی از ناراحتی های ناراحتی دستگاه گوارش را برطرف کند ، نشان می دهد که این گیاه به عنوان یک ماده ضد اسپاسم موثر است. این بدان معنی است که می تواند در درمان اختلالات سیستم GI که ​​دارای اسپاسم هستند ، مانند IBS استفاده شود. مکانیسم عمل در یک ماده ضد اسپاسم برای آرامش عضلات صاف است.

مزایای اصلی گیاه بابونه 

• باعث آرامش می شود

• سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

• دستگاه گوارش را تسکین می دهد

دیگر خواص مصرف گیاه بابونه 

خواص آرامش و ایمنی بدن همچنین ممکن است به شرایط زیر کمک کند ، اگرچه افراد مختلف ممکن است اثرات متفاوتی را تجربه کنند:

اضطراب با افسردگی مرتبط است
زخم ها
درماتیت
بواسیر
اگزما
روماتیسم مفصلی
رفلاکس مری
PMS
تب یونجه
دیابت
تب

تحقیق در مورد اثربخشی

مطالعات مختلفی در مورد چگونگی وجود بابونه قوی و مفید انجام شده است.

در یک مطالعه ، مشخص شد که بابونه تقریباً ۶۰ درصد به اندازه ۰.۲۵ درصد کرم هیدروکورتیزون در درمان اگزما مؤثر است.

یک مطالعه خواب عصاره بابونه را نشان داد که فعالیت هیپنوتیزم مانند بنزودیازپین ها (کلاس داروهای مانند Xanax و Ativan) را نشان می دهد. یک مطالعه دیگر نشان داد که استنشاق بخار روغن بابونه باعث کاهش هورمونهای استرس می شود.

 

مصرف کافئین و تاثیرخواص و عوارض آن بر بدن
مطالعات اولیه

حاکی از آن است که بابونه با کاهش سطح قند خون باعث افزایش قند خون – کمک به جلوگیری از عوارض دیابت می شود. اما برای ارزیابی تأثیر بابونه در دیابت ، مطالعات بیشتری لازم است.

محافظت از زخم معده در مطالعات با استفاده از آماده سازی تجاری بابونه و سایر گیاهان به نام STW5 گزارش شده است (این مخلوط همچنین حاوی برگ مومیایی لیمو ، نعناع ، ریشه شیرین بیان و موارد دیگر)

معایب گیاه بابونه و خواص آن

یک مطالعه

دوسوکور که پس از درماتراس انجام شد ، نشان داد که استفاده موضعی از بابونه باعث بهبود زخم می شود.

در یک مطالعه پلاسبو دوسوکور ، کشف شده است که استفاده از بابونه نمرات رتبه افسردگی را در افراد شرکت کننده مبتلا به افسردگی و اضطراب بهبود می بخشد.

مطالعات تحقیقات بالینی نشان می دهد که بابونه خاصیت ضد التهابی دارد که مشابه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن) است.

عوارض جانبی احتمالی مصرف بابونه 

اگرچه بابونه رومی گیاهی خفیف محسوب می شود و برای اکثر افراد نسبتاً بی خطر است ، عوارض جانبی و موارد منع مصرف آن چند است :

هنگام مصرف در دوزهای زیاد ، بابونه ممکن است باعث تهوع یا استفراغ شود.
هنگامی که بابونه به طور مستقیم بر روی پوست اعمال می شود ، بعضی از افراد دچار قرمزی و خارش می شوند.
هر شخصی که به آلرژی فصلی نسبت به گیاه قورباغه یا سایر گیاهان فصلی از جمله گل داودی ها ، گلهای دریایی یا گلهای مروارید مبتلا باشد ، باید از استفاده از بابونه خودداری کند ، زیرا این گیاهان در خانواده مشابه بابونه هستند.
برخی منابع می گویند که بابونه ممکن است علائم آسم را بدتر کند ، اما برخی دیگر ادعا می کنند که این بیماری به کاهش حمله آسم کمک می کند. افراد مبتلا به آسم (یا هر وضعیت بهداشتی دیگری) باید قبل از استفاده از بابونه با پزشک معالج خود مشورت کنند.

 

تداخلات دارویی مصرف گیاه بابونه 

تصور می شود بابونه برای افرادی که سیکلوسپورین مصرف می کنند منع مصرف دارد (دارویی برای جلوگیری از رد پس از پیوند عضو).

داروهایی که برای نازک شدن خون از جمله وارفارین (کوادامین) ، کلوپیدوگل (پلاویکس) و آسپیرین مصرف نمی شود باید بابونه مصرف شود زیرا بابونه ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

افرادی که از هر نوع دارویی که باعث خواب آلودگی شود مانند مواد مخدر ، باربیتورات ، الکل ، برخی از انواع ضد افسردگی یا بنزودیازپین ها استفاده می کنند ، باید از بابونه خودداری کنند.

اثرات احتمالی

بابونه ممکن است نوع استروژن داشته باشد و ممکن است در هورمون درمانی اختلال ایجاد کند.

بابونه ممکن است اثر کمی فشار خون داشته باشد ، بنابراین نباید با داروهای ضد فشار خون (کاهش فشار خون) مصرف شود.

بابونه ممکن است قند خون را کاهش دهد. افرادی که برای دیابت دارو مصرف می کنند ، نباید چای بابونه بنوشند زیرا این امر ممکن است باعث کاهش ورم هیپوگلیسمی (قند خون پایین) شود.

بابونه در کبد شکسته می شود و ممکن است با داروهایی که به همین روش تجزیه می شوند ، اثر متقابل داشته باشد.

داروهایی که با بابونه نباید مصرف شود

در صورت مصرف: از مصرف بابونه نیز خودداری کنید:

داروهای ضد تشنج مانند فنیتوئین (دیلانتین) و اسید والپروئیک (Depakote)
باربیتوراتها
بنزودیازپین ها ، مانند آلپرازولام (Xanax) و دیازپام (Valium)
داروهای بی خوابی ، مانند زولپیدم (Ambien) ، زالپلون (سوناتا) ، اززوپلون (لونستا) و راملتون (روزمر)
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمیتریپتیلین (Elavil)
سایر گیاهان داروی آرام بخش مانند والرین و کاوا

کومدین

داروهایی که در کبد شکسته می شوند ، مانند Fexofenadine (Seldane) ، استاتین ها (داروهایی که کلسترول را کاهش می دهند) ، قرص های ضد بارداری و برخی از داروهای ضد قارچ

هشدارها

ایمنی بابونه برای مادران باردار یا شیرده ، برای کودکان یا برای کسانی که مبتلا به بیماری کبد یا کلیه هستند ، به خوبی برقرار نشده است.

به دلیل افزایش خطر خونریزی ، مصرف بابونه باید حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی یا کارهای دندانپزشکی قطع شود.

در حالی که برخی منابع اعلام کرده اند که بابونه می تواند در حملات آسم کمک کند ، منابع معتبر دیگر نسبت به استفاده از بابونه برای افرادی که آسم دارند هشدار می دهند و توضیح می دهند که این امر می تواند علائم را بدتر کند.

به دلیل اثرات خواب آور آن نباید بابونه را قبل از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین مصرف کرد.

مقدار مصرف و آماده سازی

بابونه معمولاً به عنوان:

چای گیاهی
یک روغن ضروری است
یک پودر خشک
یک تنتور
یک کپسول

نکاتی در مورد استفاده بابونه

همیشه قبل از استفاده از بابونه (یا هر نوع دیگر گیاهان دارویی) اطلاعات دوز برچسب را بخوانید و در صورت لزوم با پزشک معالج مشورت کنید.

اسانس بابونه برای استفاده داخلی در نظر گرفته نشده است ، بلکه باید بصورت موضعی (روی پوست) یا با استفاده از دستگاه پخش کننده در هوا پخش شود.

برای اطمینان از اینکه فرد به حساسیت پوستی نسبت به روغن بابونه نداشته باشد ، می توانید با قرار دادن مقدار کمی روی یک ناحیه از پوست و سپس مشاهده برای واکنش (مانند قرمزی یا بثورات) قبل از استفاده از بابونه موضعی به آزمایش ، آزمایش پچ را انجام دهید. پوست.

معایب گیاه بابونه و خواص آن

اطلاعات دوز مصرف بابونه 

رهنمودهای عمومی در مورد دوز بابونه رومی از کتابخانه اطلاعات سلامت پن پن ایالت هرشی با توجه به سن متفاوت است.

مصرف گیاه بابونه  فرزندان کودکان

هیچ وقت محصولی با بابونه (از جمله چای) را به کودک و نوزاد یا بدون مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در ابتدا ندهید.

مصرف گیاه بابونه بزرگسالان

برای چای: ۲ یا ۳ قاشق چای خوری را در آب جوش بریزید دهید و به مدت ۱۵ دقیقه تفت دهید. هر روز سه یا چهار بار ، بین وعده های غذایی چای بنوشید.
در حمام: از ۵ تا ۱۰ قطره روغن ضروری در یک وان پر از آب برای بهبودی بریدگی ، معالجه اگزما یا سایر اختلالات پوستی یا برای تسکین بواسیر استفاده کنید.
روی پوست : غلظت بین ۳ تا ۱۰ درصد کرم بابونه یا پماد بابونه را در قسمت آسیب دیده بمالید .
کپسول: روزانه ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ میلی گرم در دوزهای تقسیم شده مصرف کنید.
عصاره مایع: روزانه ۱ تا ۴ میلی لیتر مصرف کنید.
تنتور: روزانه ۱۵ میلی لیتر سه تا چهار بار مصرف کنید.

ماندگاری گیاه بابونه

ماندگاری گیاه بابونه رومی به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله فرم مورد استفاده در آن ، آیا این محصول ارگانیک است و چقدر خالص است. قوی ترین شکل بابونه ، پودر خشک و کمترین قدرت چای است.

در هنگام خرید پودر گیاه بابونه ، نوع استخراج شده از برگهای بابونه خالص – جایی که روغن یافت می شود – توصیه می شود. از انتخاب با ساقه ، ریشه یا سایر پرکننده ها خودداری کنید.

چای بابونه

چای بابونه محبوب ترین روشی است که مردم برای اثرات آرامش بخش آن ، مصرف بابونه را انتخاب می کنند. اگرچه چای بابونه تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی یافت می شود ، اما لازم به ذکر است که همه مارک ها از نظر کیفیت یا قدرت برابر نیستند. حتماً تاریخ موجود در بسته را بررسی کنید تا چای تازه باشد زیرا با گذشت زمان قدرت خود را از دست خواهد داد.

برای اطمینان از محصولی خالص و قدرتمند ، همیشه بابونه آلی را خریداری کنید. این امر همچنین تضمین می کند که هیچ گونه سموم دفع آفات یا فرآوری مواد شیمیایی در رشد یا بسته بندی محصول وجود نداشته باشد.

اپیژنین –

یکی از آنتی اکسیدانهای فعال زیستی بابونه — باید در عصاره هایی با غلظت ۱.۲ درصد وجود داشته باشد. بسیاری از مطالعات تحقیقات بالینی دریافتند که این فلاونوئید یک ماده فعال زیستی اولیه است که خود را به اثرات تقویت کننده سلامتی میپردازد .

وقتی به کیفیت و کارآیی بابونه رومی یا هر محصول گیاهی دیگر می پردازید ، به تنهایی اعتماد نکنید.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

بیماری های کلیوی و علائم ظاهری آن چیست

خواندن مطلب بعدی ←

دستورالعمل موس آووکادو شکلات تلخ

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *