چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥

چگونه کودکان را با رژیم غذایی ویژه و سالم بزرگ کنیم ♥

همیشه یکی از دغدغه های خوانواده ها اینه که چطور یا چگونه کودکان را با رژیم غذایی ویژه و سالم بزرگ کنیم در این مقاله در نظافت نیوز میخوانیم

ملاحظات مربوط به محدودیتهای غذایی

در این مقاله

رژیم های جایگزین
مواد مغذی کلیدی را در نظر بگیرید
محدودیت های غذایی مشترک
کمک به فرزند شما

تهیه یک رژیم غذایی مناسب برای کودکان برای رشد ، سلامتی و پیشرفت بسیار مهم است. برخی والدین به دلیل اعتقادات مذهبی ، ارزشهای اخلاقی یا پایداری رژیم های غذایی خاصی را دنبال می کنند. بسیاری از والدین می خواهند بدانند که آیا تربیت فرزندانشان در رژیم غذایی ویژه ای بی خطر و سالم است. به عنوان مثال ، اگر شما گیاهخوار هستید ، آیا فرزند شما هم می تواند گیاهخوار باشد؟ بسته به رژیم ، جواب مثبت است. اما احتیاط وجود دارد. رژیم باید ایجاد شود تا کودک تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و توسعه کافی را دریافت کند.

سلامتی برای پیشگیری

این موقعیت آکادمی تغذیه و رژیم غذایی کودک است که رژیم های غذایی گیاهی با برنامه ریزی مناسب ، از نظر بهداشتی ، کافی از نظر تغذیه ای بوده و ممکن است مزایای سلامتی برای پیشگیری و درمان برخی از بیماری ها باشد. این رژیم ها برای کلیه مراحل چرخه زندگی اعم از بارداری ، شیردهی ، شیرخوارگی ، کودکی ، بزرگسالی ، بزرگسالی بزرگتر و برای ورزشکاران مناسب است. ۱

رژیم های وگان ، گیاهی ، گیاه خواری ، انعطاف پذیر

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : در همه این نوع برنامه های غذایی تفاوت های اندکی وجود دارد. رژیم غذایی کودک وگان تمام محصولات حیوانی از جمله لبنیات و تخم مرغ را از بین می برد. محدودیت رژیم های غذایی گیاهی می تواند متفاوت باشد. بیشتر برنامه های غذای گیاهی ، تمام محصولات گوشت حیوانات را حذف نمی کنند ، اما به محصولات جانبی حیوانات مانند شیر و تخم اجازه می دهند. رژیم غذایی pescatarian تمام محصولات حیوانی را حذف می کند اما مصرف ماهی را مجاز می کند. بعلاوه ، یک رژیم غذایی انعطاف پذیر تأکید خود را بر روی غذاهای گیاهی نشان می دهد ، در حالی که مقادیر محدودی از محصولات حیوانی مانند گوشت و لبنیات را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

رژیم غذایی کودک : مواد مغذی اصلی که باید برای موفقیت در نظر گرفته شوند
وعده های غذایی گیاهی حاوی یک تن آنتی اکسیدان ، فیبر و سایر مواد مغذی برای سلامتی هستند. با این وجود ، اگر همه محصولات حیوانی را حذف نمی کنید ، مواد مغذی خاصی وجود دارد که باید توجه زیادی را به خرج دهید تا اطمینان حاصل شود که فرزندانتان از نظر روحی و جسمی به اندازه کافی در حال رشد هستند. مقدار دقیق مواد مغذی مورد نیاز کودک شما به سن ، قد ، وزن و سطح فعالیت آنها بستگی دارد.

 

کالری مورد نیاز 

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : کالری انرژی را تأمین می کند و برای رشد و توسعه بسیار مهم است. اگر فرزند شما به مقدار زیادی غذای خام مصرف می کند ، رسیدن به کالری آنها بسیار دشوار است. برای جلوگیری از این امر ، انواع سبزیجات پخته شده را که همراه با چربی سالم تهیه می شوند ، مانند روغن زیتون ، روغن آووکادو ، روغن کانولا ، روغن انگور و غیره پیشنهاد دهید.

چربی مورد نیاز 

برنامه های وعده های غذایی گیاهی اغلب کم چربی هستند زیرا کالاهای حیوانی را شامل نمی شوند. چربی ماده مغذی مهمی در توسعه است ، خصوصاً در مراحل اولیه زندگی. اسیدهای چرب ضروری اجزای اساسی برای رشد مغز و شبکیه هستند.

علاوه بر این ، خوردن چربی برای جذب ویتامین های محلول در چربی از جمله A ، D ، E و K. از اهمیت زیادی برخوردار است. طبق آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی ، کودکان در سنین یک تا سه سال باید تقریباً ۳۰ تا ۴۰ درصد غذا بخورند. کالری آنها از چربی است ، در حالی که کودکان در سنین ۴ تا ۱۸ سال باید حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد کالری خود را از چربی دریافت کنند.

برای اشنایی و نحوه استفاده از ویتامین ها به این مقاله مراجه کنید

ویتامین سی و فواید بسیار آن

 

شما باید در برنامه غذایی فرزندتان انواع چربی ها را وارد کنید. آجیل و کره آجیل مانند کره بادام ، کره بادام زمینی ، کره آفتاب ، ماهی چرب مانند ماهی سالمون ، روغن زیتون ، آووکادو و هوموس. چربی کامل ، سویا غنی شده یا شیر گاو پرچرب می تواند گزینه ای بعد از سال اول زندگی باشد.

پروتئین مورد نیاز 

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : کودکان خردسال باید تقریباً ۵ تا ۲۰ درصد کالری از پروتئین مصرف کنند ، در حالی که کودکان بزرگتر باید حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد کالری را از پروتئین مصرف کنند. ۲ غلات کامل ، شیر جایگزین ، کره مغز گردو و حبوبات می توانند مقادیر کافی پروتئین را فراهم کنند. پیشنهاد شده است کودکانی که از رژیم وگان پیروی می کنند ، ممکن است به دلیل داشتن تفاوت در هضم پروتئین و ترکیب اسید آمینه ، نیاز به پروتئین اضافی برای تأمین نیازهای خود داشته باشند. ۱ توصیه ۳۰ تا ۳۵ درصد پروتئین بیشتر برای گیاهخواران یک تا دو ساله ، ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر برای ۲ تا ۶ سال و ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر برای کودکان بزرگتر از ۶ سال پیشنهاد شده است. . ۱

همواره توصیه می شود نیازهای فرزند خود را با پزشک متخصص اطفال خود در میان بگذارید تا از مصرف کافی آن اطمینان حاصل شود.

اهن مورد نیاز

رژیم غذایی کودک : آهن عنصر اصلی آنزیم ها و پروتئین است. همچنین اکسیژن را حمل و ذخیره می کند. آهن در دوران کودکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا رشد روند ذخیره و حمل اکسیژن را تسریع می کند.

دو نوع آهن مختلف وجود دارد: هم و غیرهم. آهن همئین ، که در درجه اول در محصولات حیوانی یافت می شود ، به راحتی از آهن غیر همی جذب می شود. این بدان معنی نیست که شما نمی توانید با حذف محصولات حیوانی به نیازهای آهن برسید ، بلکه به این معنی است که باید به این ماده غذایی توجه بیشتری کنید. غذاهایی که سرشار از آهن غیر همی هستند شامل لوبیا ، غلات غنی شده از آهن ، جو دوسر ، سبزیجات برگدار مانند اسفناج ، کلم و سبزیجات یخ ، کشمش و نان غنی شده است.

ویتامین سی و اهن

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : برای افزایش جذب آهن غیر همه ، غذاهایی را که سرشار از ویتامین C هستند ، به وعده های غذایی اضافه کنید. اینها شامل کلم بروکلی ، طالبی ، کیوی ، پرتقال ، لیمو ، پاپایا ، آناناس ، فلفل ، سیب زمینی و توت فرنگی است. به عنوان مثال ، اگر برای شام به فرزند خود برنج و لوبیا میل می کنید ، مقداری فلفل یا لیمو تازه فشرده را در بالا اضافه کنید یا یک وعده میوه آن را در کنار آنها قرار دهید.

آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی آمریکا می گوید: “در حالی که عوامل رژیم غذایی ممکن است جذب آهن و روی را محدود کنند ، کمبود این مواد معدنی در کودکان گیاهی در کشورهای صنعتی شایع نیست. وضعیت آهن و روی کودکان در رژیم های غذایی بسیار محدود مبتنی بر گیاهان باید باشد. در این موارد ممکن است آهن اضافی و روی مورد نیاز باشد. ”

 

روی

رژیم غذایی کودک انسان ها به دلیل داشتن توانایی محدود در ذخیره آن ، نیاز به مصرف مداوم روی دارند. مصرف روی برای کودکان بسیار مهم است زیرا از رشد طبیعی و پیشرفت سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند. کمبود روی ملایم با تاخیر در رشد همراه است. ۳ از آنجا که روی به طور عمده در گوشت حیوانات یافت می شود ، تهیه منابع دیگر مهم خواهد بود.

منابع غذایی شامل غلات غنی شده (مقادیر آن متفاوت است) ، صدف مانند خرچنگ و صدف ، لوبیا مانند نخود (که در ساخت هوموس استفاده می شود) ، سویا ، دانه آفتابگردان ، کباب ها ، شیر و پنیر است.

ویتامین B12

ویتامین B12 یک ویتامین اساسی برای سنتز DNA ، رشد مغز و عملکرد شناختی است. مصرف ناکافی ویتامین B12 در دوران کودکی با مشکلات سلامتی کودک از جمله اختلال در رشد مغز همراه بوده است. ۴ منبع اصلی ویتامین B12 شامل منابع غذایی حیوانات مانند گوشت و لبنیات مانند پنیر و شیر است.

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا می گوید: ” ویتامین B-12 میزان مصرف نوزادان وگان باید ارزیابی شود و غذاهای غنی شده و یا مکمل های مورد نیاز برای اطمینان از کیفیت ان استفاده می شود.”

منابع جایگزین ویتامین B12 شامل مخمر غنی شده غذایی ، برخی غلات غنی شده ، شیر غنی شده لبنیات ، تخم مرغ و صدف است. در مورد رژیم غذایی فرزندتان با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا ببینید آیا نیاز به مکمل ویتامین B12 دارند یا خیر.

کلسیم

کلسیم یک ماده مغذی مهم برای ساختار استخوان ها و دندان ها و همچنین انقباض عضلات طبیعی است. میزان کلسیم مورد نیاز یک کودک با افزایش سن افزایش می یابد. اگر فرزند شما لبنیات نمی خورد ، باید به مصرف کلسیم توجه بیشتری داشته باشید ، زیرا منابع لبنیات بیشترین مقدار را دارند.

غذاهای جایگزین که سرشار از کلسیم هستند ، شامل توفو کلسیم ، جایگزین های شیر حاوی کلسیم مانند شیر بادام و سویا ، سبزیجات برگ سبز مانند کلم بروکلی و آب کلسیم کلسیم و غلات ، لوبیا و غلات کامل هستند.

 

چگونه یک کودک نوپا بدون نوشیدن شیر می تواند مواد مغذی کافی داشته باشد؟

ویتامین دی

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به جذب کلسیم برای کانی سازی استخوان کمک می کند. همچنین در پیشگیری از بیماری مزمن نقش دارد. ۵ باید توجه ویژه ای به این ویتامین پرداخت دلیل آن است که در بسیاری از غذاها یافت نشد و، برای کسانی که کودکان را در رژیم غذایی کودک  محدود که به خوردن لبنیات نیست، این می تواند یک مشکل. مکمل ممکن است مورد نیاز باشد به خصوص به این دلیل که نور آفتاب همیشه منبع قابل توجهی از ویتامین دی نیست. این به دلیل استفاده از ضد آفتاب ، زمان صرف شده در داخل خانه ، ارتفاعات بالاتر و ماه های زمستان است. اگر فرزند شما به مکمل ویتامین D نیاز دارد ، با پزشک خود مشورت کنید.

طبق آکادمی اطفال آمریکا ، کلیه نوزادان و کودکان ، از جمله نوجوانان ، باید حداقل روزانه ۴۰۰ IU ویتامین D (به شکل مکمل) از اوایل تولد شروع کنند. ۶ منابع غذایی غنی از ویتامین D شامل ماهی قزل آلا ، ماهی تن ، کد ، آب پرتقال غنی شده ، شیر ، سویا ، شیر تبخیر شده ، غلات غنی شده ، شیر برنج ، تخم مرغ و قارچ است .

مکمل

رژیم غذایی کودک : ممکن است برخی از کودکان به ویژه کودکانی که رژیم غذایی بسیار محدودی دارند ، نیاز به مصرف مکمل های خاصی داشته باشند. آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی آمریکا نشان می دهد که وضعیت آهن ، روی و ویتامین B12 کودکان در رژیم های غذایی بسیار محدود بر اساس گیاهان باید کنترل شود.

محدودیت های غذایی مشترک

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : ممکن است برخی از کودکان به دلیل آلرژی یا عدم تحمل ، نیاز به پیروی از رژیم غذایی خاص داشته باشند. عدم تحمل مواد غذایی با حساسیت غذایی واقعی متفاوت است. آلرژی غذایی وقتی اتفاق می افتد که بدن پاسخ ایمنی به پروتئین موجود در مواد غذایی متخلف داشته باشد. علائم این بیماری می تواند منجر به کهیر ، خس خس سینه ، بثورات خارش ، خارش بینی ، خارش دار یا چشمان اشک آور شود. برخی از افراد مبتلا به آلرژی غذایی می توانند یک واکنش جدی به نام آنافیلاکسی داشته باشند. هنگامی که فرد دچار عدم تحمل غذا است ، هیچ واکنشی در سیستم ایمنی وجود ندارد. در عوض ، آنها معمولاً در پاسخ به یک غذای خاص ، مشکل هضم را تجربه می کنند.

این که کودک شما حساسیت غذایی داشته باشد یا عدم تحمل مواد غذایی داشته باشد ، ممکن است نیاز به جلوگیری از برخی غذاها مانند لبنیات ، تخم مرغ ، سویا ، بادام زمینی ، آجیل درختی و صدف داشته باشد. به منظور رد کردن آلرژی های غذایی در مورد عدم تحمل مواد غذایی کودک ، کودک شما مجبور به انجام تمرین پزشکی توسط پزشک متخصص اطفال یا متخصص آلرژی آنها خواهد بود.

عدم تحمل لاکتوز

رژیم غذایی کودک : برای کودکانی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند ، ممکن است از لبنیات مانند شیر ، پنیر ، ماست و بستنی اجتناب شود. تحمل شیر و فرآورده های شیر متغیر است. بعضی اوقات محدود کردن کافی خواهد بود در حالی که برای دیگران ، اجتناب از کلی لازم خواهد بود. متخصص اطفال ممکن است آنزیم های لاکتوز را برای رفع علائم توصیه کند. در هنگام محدود کردن یا جلوگیری از لبنیات ، یافتن منابع جایگزین کلسیم ، ویتامین D ، پروتئین ، ویتامین B12 و چربی مهم خواهد بود. شیر برنج معمولاً از نظر پروتئین و چربی کم است به طوری که ممکن است بهترین انتخاب باشد مگر اینکه تنها گزینه در نظر گرفته شود.

بیماری سلیاک

چگونه کودکان را با رژیم غذایی سالم و ویژه بزرگ کنیم ♥ : بیماری سلیاک نوعی بیماری است که ویلی روده ها را درگیر می کند. افراد مبتلا به بیماری سلیاک باید از گلوتن ، پروتئین موجود در برخی غذاها مانند گندم ، چاودار ، جو و برخی از جو دوسر جلوگیری کنند. مصرف گلوتن و سایر محصولات حاوی گلوتن می تواند به روده آسیب برساند و باعث سوء تغذیه شود. گلوتن را می توان در داروهای ، ویتامین ها . وجود داشته باشد با ملاقات با یک متخصص رژیم غذایی متخصص برای اطمینان از اینکه کودک شما از دریافت غذای مناسب و اجتناب از تمام غذاهای دارای مشکل برخوردار است ، بسیار مهم است.

چگونه کودکان را با رژیم غذایی ویژه و سالم بزرگ کنیم ♥

کمک به فرزندتان با داشتن رژیم غذایی محدود

هنجارهای اجتماعی می تواند یک چالش برای کودکان باشد. اگر فرزند شما رژیم محدود داشته باشد ، ممکن است احساس کند از نظر همسالان خود از همسالان خود جدا شده است ، حتی اگر محدودیت آنها داوطلبانه باشد ، بر خلاف پزشکی. بهترین راه برای مقابله با این کار ، ادامه آموزش به خود و فرزندتان است.

 

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

آووکادو چیست همه چیز دراین باره

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه خوش بین باشیم در بین افراد بدبین

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *