چگونه ماشین خود را به درستی تمیز کنید: نظافت خودرو داخل و خارج

چگونه ماشین خود را به درستی تمیز کنید: داخل و خارج

چگونه ماشین خود را به درستی تمیز کنید: داخل و خارج

چگونه ماشین خود را به درستی تمیز کنید: داخل و خارج : موضوع مهمی که در مراقبت از وسیله نقلیه شما مورد بحث قرار می گیرد، تمیز کردن فضای داخلی و خارجی است.

کارواش معمولی از بدنه خودرو در برابر انواع عناصر محیطی و سایر مواد مانند پاشیدن حشرات، فضولات پرندگان و کثیفی محافظت می کند. اگر خودرو برای ماه‌ها بدون شستشو بماند، این مواد می‌توانند روی سطح خودرو جمع شوند و به رنگ آسیب برسانند. همانطور که نمای بیرونی خودرو نیاز به مراقبت منظم دارد، داخل خودرو نیز نیاز به توجه معمول دارد.

ممکن است قبلاً یک سرویس شستشو و واکس کامل را روی ماشین خود انجام دهید، اما آیا از محصولات مراقبت از ماشین صحیح استفاده می کنید؟ علاوه بر این، آیا از تکنیک شستشوی مناسب برای جلوگیری از آثار چرخشی و خراش استفاده می‌کنید؟ این مقاله نه تنها شامل دستورالعمل هایی در مورد نحوه تمیز کردن بدنه وسیله نقلیه شما می شود، بلکه حاوی نکاتی در مورد نحوه نظافت خودرو چرخ ها، کباب پز و چراغ های جلو نیز می باشد.

 

کارواش خارجی: با استفاده از مواد و تکنیک های مناسب

از آنجایی که فصل‌ها به تازگی تغییر کرده‌اند، شستن دستی وسیله نقلیه برای حذف نمک، کثیفی و عناصر جاده مرتبط با زمستان بسیار مهم‌تر است. عدم شست و شوی صحیح خودرو می تواند آثار چرخشی و خراش ایجاد کند. علاوه بر این، عدم استفاده از مواد مناسب می تواند به نمای بیرونی خودرو آسیب برساند و باعث می شود زمان، انرژی و پول بیشتری سرمایه گذاری کنید.

توصیه می شود ابتدا چرخ ها و لاستیک های خود را تمیز کنید. اگر ابتدا ماشین خود را بشویید و آبکشی کنید، در حین نظافت خودرو چهار لاستیک، آب باید روی سطح ماشین بنشیند. در حالی که لاستیک ها را تمیز می کنید، لکه های آب ممکن است در جایی که تازه شسته اید جمع شود. این نقاط خیلی جذاب نیستند، بنابراین کار بیشتری برای شما ایجاد می کند. یکی دیگر از دلایل شست و شوی چرخ ها و لاستیک ها قبل از بدنه خودرو در صورت پاشش آب است.

نکات مفید: شستن چرخ ها و لاستیک ها نظافت خودرو

 • هر لاستیک را یکی یکی تمیز کنید. بشویید، آبکشی کنید، خشک کنید و به مورد بعدی بروید. این فرآیند از خشک شدن لاستیک های تمیز در هوا قبل از اینکه فرصتی برای بازگشت به آنها داشته باشید، جلوگیری می کند. یک حوله برای خشک کردن چرخ‌ها و لاستیک‌ها و دیگری برای بدنه ماشین تعیین کنید.
 • از پاک کننده های مناسب برای کار استفاده کنید. از پاک کننده ای استفاده کنید که به طور خاص برای نوع چرخ های شما طراحی شده است. پاک کننده هایی در بازار وجود دارند که هم برای چرخ ها و هم برای لاستیک ها برای از بین بردن گرد و غبار ترمز، کثیفی و آلودگی کار می کنند. اگر ناخالصی های زیادی روی سطح وجود دارد، از پاک کننده قوی تری استفاده کنید.
 • برس های شستشوی مناسب را تهیه کنید. برای چرخ ها، از یک برس با موهای پردار استفاده کنید که سطح آن را خراش ندهد. همچنین ممکن است بخواهید به دنبال یک برس بلند و باریک برای قسمت های داخلی چرخ ها، مانند پشت پره ها باشید. از آنجایی که لاستیک ها از لاستیک ساخته شده اند، از یک برس سفت استفاده کنید.
 • چرخ های خود را جلا دهید واکس زدن چرخ ها به ایجاد مانعی در برابر گرد و غبار، کثیفی، کثیفی و سایر عناصر کمک می کند. نگهداری بسیار آسان تر خواهد بود. دفعه بعد که چرخ های شما نیاز به نظافت خودرو دارند، ممکن است یک شستشوی سریع کافی باشد.

اکنون که لاستیک‌ها و چرخ‌های شما تمیز هستند، بیایید نگاهی به تکنیک و مواد مناسب مورد نیاز برای شستشوی بدنه خودرو بیندازیم.

مراحل شستشوی خودرو و نظافت خودرو

 1. خودرو را در سایه پارک کنید. در زیر نور مستقیم خورشید شستشو نکنید. گرما روند خشک شدن را تسریع می کند که خطر لکه های آبی را ایجاد می کند. این همچنین به جلوگیری از خشک شدن محلول تمیز کننده نظافت خودرو روی سطح ماشین قبل از اینکه زمان لازم برای شستشو داشته باشید کمک می کند.
 2. ماشین را بشویید تا کثیفی های سست پاک شوند. اولین گام در شستشوی ماشین شما یک پیش آبکشی برای پاک کردن هرگونه کثیفی است که ممکن است روی سطح ماشین باشد. این باعث صرفه جویی در وقت شما در بلندمدت می شود.
 3. از دو سطل، یکی برای محلول تمیزکننده و دیگری برای آب تمیز استفاده کنید. هدف از استفاده از دو سطل این است که بتوانید قبل از اینکه دوباره آن را با صابون پر کنید، کثیفی را از دستکش یا اسفنج لباسشویی خود بشویید و پاک کنید. از مواد شوینده ظرف یا صابون دست استفاده نکنید، زیرا این مواد به طور خاص برای استفاده در رنگ خودرو ساخته نشده اند. محافظ های شن را می توان در پایین هر سطل قرار داد تا به حفظ آب تمیز در بالا و خاک در پایین کمک کند.
 4. از بالا شروع کنید و به سمت پایین بروید. کثیف‌ترین قسمت‌های خودرو معمولاً آن‌هایی هستند که به سمت پایین هستند. اگر از پایین به بالا کار کنید، آن خاک و کثیفی را روی سطح ماشین خود جابجا خواهید کرد. اسفنج یا دستکش را به صورت دایره ای حرکت ندهید، در عوض آن را در خطوط بشویید.
 5. ماشین را بشویید و خشک کنید. اگر در هوای گرم کار می کنید، به طور مکرر شستشو دهید تا از لکه های آب جلوگیری شود. از حوله های میکروفیبر برای خشک کردن سطح خودرو استفاده کنید. فراموش نکنید که پایه های درب و همچنین پایه صندوق عقب و کاپوت را پاک کنید. هنگامی که یک حوله اشباع شد، دیگری را بردارید.
 6. سطح را احساس کنید، در صورت نیاز از میله سفالی استفاده کنید. یک میله خاک رس، آلودگی هایی را از سطح ماشین پاک می کند که شستشو نمی تواند. بنابراین، اگر سطح در هنگام لمس ناهموار به نظر می رسد، استفاده از میله سفالی را برای استخراج مواد تعبیه شده در نظر بگیرید. این ویدیو از Chemical Guys را در مورد نحوه صحیح سفالی کردن ماشین خود ببینید.
 7. ماشین خود را واکس بزنید اپیلاسیون نه تنها بر درخشندگی خودرو می افزاید، بلکه از رنگ نیز محافظت می کند. موم یک لایه محافظ اضافه می کند، به طوری که هنگام از بین بردن کثیفی، رنگ را مستقیما مالش نمی دهید.

استفاده از گیاهان برای فنگ شوی و دکوراسیون

چراغ‌های جلو 
چراغ‌های جلو

چراغ‌های جلو

وقتی به چراغ های جلوی اتومبیل خود نگاه می کنید، آیا به نظر می رسد که مه آلود، زرد یا مه آلود هستند؟ با گذشت زمان، عوامل محیطی، از جمله پرتوهای خشن خورشید، می توانند پوشش زمانی براق را کدر کنند. بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که این فقط یک مشکل آرایشی است. با این حال، داشتن چراغ های مه آلود می تواند به کاهش تولید نور کمک کند. نورهای کم نور می توانند برای رانندگی در شرایط مختلف مانند شب یا در هوای طوفانی خطر ایجاد کنند.

گزینه های زیادی برای رفع مشکل چراغ جلو وجود دارد. وقتی در اینترنت برای «چگونه چراغ جلوی مه‌آلود را تعمیر کنیم» جستجو می‌کنید، با روش‌های DIY زیادی مواجه می‌شوید. درست مانند بسیاری از درمان‌های خانگی، برخی افراد موفق شدند، در حالی که برخی دیگر موفق نشدند. حتی زمانی که افراد به موفقیت دست یافتند، گاهی اوقات کوتاه مدت بود، به این معنی که مشکل در یک ماه یا بیشتر دوباره عود می کرد.

چراغ های جلو

 • خمیر دندان – از یک پارچه خشک یا یک مسواک استفاده کنید تا مقداری از خمیر دندان سفیدکننده را به اندازه نیکل روی چراغ جلو بمالید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. بشویید، و پاک کنید.
 • محلول خمیر خانگی  – از جوش شیرین و آب/سرکه خمیر درست کنید. روی چراغ جلو اعمال کنید. بگذارید چند دقیقه بماند و پاک کنید. هیچ محلولی روی رنگ اطراف خود نزنید، زیرا جوش شیرین می تواند رنگ را کدر کند.
 • سنباده زدن – در برخی موارد، بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر لایه بیرونی مه، سنباده زدن و صیقل دادن است. کل فرآیند ممکن است طولانی باشد،
 • کیت های ترمیم چراغ های جلو – اگر ترجیح می دهید به فروشگاه بروید و کیت ترمیم چراغ های جلو را خریداری کنید، در بازار گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. این کیت فقط ۱۰ دلار یا بیشتر برای شما هزینه خواهد داشت.

اگر ترجیح می دهید کار را به حرفه ای ها بسپارید، ماشین خود را به یک فروشگاه خودرو ببرید. ممکن است هزینه بیشتری برای شما داشته باشد، اما لازم نیست نگران باشید که آیا راه حل DIY چراغ جلو مشکل شما را برطرف می کند یا خیر.

مشابه اینکه چراغ‌های مه‌آلود از لحاظ زیبایی شناختی مشکل ایجاد می‌کنند، کوره‌های ماشین‌های پرشده از حشرات جذاب‌ترین نیستند. هر چه حشرات و سایر مواد طولانی تری روی کوره ماشین بنشینند، حذف آن سخت تر خواهد بود. همانطور که تابستان شروع به خزیدن در ما می کند، شب ها شروع به گرم شدن می کنند و حشرات برجسته تر می شوند. در زیر، چند راه حل برای مشکل باگ خود پیدا خواهید کرد.

چگونه اشکالات را از ماشین خود دور کنید

 • ورق های خشک کن – ورق های خشک کن را در آب گرم خیس کنید و حشرات را پاک کنید. همچنین می توانید ورقه های خشک کن را در آبی که در بطری اسپری است خیس کنید. سپس روی محلول اسپری کنید.
 • WD-40 – روی ناحیه آسیب دیده اسپری کنید. بگذارید بنشیند و پاک کنید. مراقب باشید به طور مستقیم روی رنگ خودرو اسپری نکنید.
 • اسپری رفع اشکال – اسپری های زیادی در بازار وجود دارد، فقط برای از بین بردن اشکال از جلوی وسیله نقلیه شما. مورد مناسب را برای خود انتخاب کنید. از آن همراه با اسفنج حشره استفاده کنید.

با این راه حل ها، امیدوارم در کمترین زمان عاری از اشکال باشید!

نماد پرنده فنگ شوی برای جذب موفقیت و ثروت

نظافت داخل خودرو

اگرچه فضای داخلی خودرو در معرض آب و هوا نیست، داشبورد، فرمان و صندلی‌ها همچنان در معرض ترک خوردن، پوسته شدن و محو شدن در برابر اشعه‌های خورشید هستند. بنابراین، مهم است که به طور منظم از فضای داخلی خودرو خود مراقبت کنید. بسته به اینکه صندلی‌های چرمی یا پارچه‌ای دارید، محصولات مختلفی مورد نیاز است، بنابراین بیایید ببینیم برای تنظافت خودرو هر کدام چه چیزی لازم است.

نظافت داخل خودرو

صندلی های چرمی در مقابل صندلی های پارچه ای

 1. صندلی ها را جاروبرقی بکشید. مهم نیست که چه نوع صندلی هایی دارید، می خواهید کثیفی ها و خرده های بین ترک های صندلی را پاک کنید. اگر صاحب جاروبرقی خودرو با لوازم جانبی نیستید، به یک کارواش یا پمپ بنزین محلی بروید، جایی که می‌توانید جاروبرقی سکه‌ای را برای استفاده پیدا کنید. همچنین می توان از مسواک برای خراش دادن زباله های فرو رفته در شکاف ها استفاده کرد.
 2. از محلول پاک کننده استفاده کنید. از یک محلول تمیزکننده خانگی یا یک پاک کننده تجاری استفاده کنید. هنگامی که برای اولین بار از محلول خانگی خود استفاده می کنید، آزمایش نقطه ای را در یک منطقه کوچک انجام دهید. برای صندلی های چرمی، از محلول تمیزکننده با آمونیاک یا سفید کننده استفاده نکنید، زیرا ممکن است به چرم آسیب برساند. می توانید از یک برس مو برای هم زدن کثیفی استفاده کنید و با یک حوله میکروفیبر پاک کنید.
 3. برای صندلی های چرمی، از نرم کننده استفاده کنید. نرم کننده چرم کمک می کند تا روغن های طبیعی موجود در چرم را دوباره پر کرده و از ترک خوردن و محو شدن آن جلوگیری کند. پس از استفاده از نرم کننده، ماشین را به مدت دوازده ساعت در سایه پارک کنید تا صندلی ها در معرض نور UV قرار نگیرند.

برای جلوگیری از ایجاد لکه، به محض ایجاد لکه ها را تمیز کنید. توصیه می شود ماهی یک بار صندلی های خود را تمیز کنید. آفتابگیر شیشه جلو می تواند نه تنها از صندلی های شما، بلکه از فرمان و داشبورد شما نیز محافظت کند. صندلی ها تنها موردی در داخل خودرو نیستند که نیاز به تمیز کردن روتین دارند. در زیر، چند نکته اضافی برای داخل وسیله نقلیه خود خواهید یافت.

نکاتی در مورد مراقبت از خودرو:

 • تمام گوشه ها و گوشه ها و اطراف آن را تمیز کنید. از یک پارچه برای نظافت خودرو اطراف خطوط و دکمه های رادیویی استفاده کنید. برای تمیز کردن دریچه های هوا می توانید از قلم مو یا برس فوم استفاده کنید.
 • زباله ها را از زیر صندلی ها بیرون بیاورید. کفپوش ها را بردارید و آنها را تکان دهید. صندلی‌ها را به سمت بالا حرکت دهید تا زباله‌ها و زباله‌هایی که ممکن است زیر آن‌ها پنهان شده‌اند را بردارید.
 • وسایل غیر ضروری را از صندوق عقب خارج کنید. وسایلی را که نیاز ندارید از صندوق عقب خود خارج کنید. این نه تنها در مواقعی که به آن نیاز دارید فضا را برای شما باز می کند، بلکه در مصرف بنزین نیز صرفه جویی می کند.
 • وسایل خود را مرتب کنید محصولات متعددی وجود دارد که به سازماندهی خودرو کمک می‌کنند، مانند سازمان‌دهنده گیره‌ها، جعبه‌های داشبورد، سازمان‌دهنده صندوق عقب و سازمان‌دهنده صندلی. با خرید یکی از این محصولات، اقلام را از روی زمین دور نگه می دارید.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

پنکیک ژاپنی ترفند های خانه و آشپزی

خواندن مطلب بعدی ←

دکوراسیون حیاط : سیاه، سفید و روشن

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *