انواع مختلف احساسات و پاسخ های عاطفی چیست

انواع احساسات و پاسخ های عاطفی

 

احساسات و انواع پاسخ های عاطفی:

 

به نظر می رسد احساسات حاکم بر زندگی روزمره ما است. تصمیم گیری می کنیم بر اساس اینکه آیا ما خوشحال ، عصبانی ، ناراحت ، بی حوصله یا ناامید هستیم. ما فعالیت ها و سرگرمی ها را بر اساس احساساتی که آنها تحریک می کنند ، انتخاب می کنیم.

 

تعریف احساس:

 

طبق کتاب “کشف روانشناسی” اثر دون هاکنبوری و ساندرا . هاکنبوری ، احساسات یک وضعیت روانشناختی پیچیده است که شامل سه مؤلفه مجزا است: یک تجربه ذهنی ، یک پاسخ فیزیولوژیکی و یک واکنش رفتاری یا بیان. 

محققان علاوه بر تلاش برای تعریف احساسات ، سعی در شناسایی و طبقه بندی انواع مختلف احساسات نیز دارند . توضیحات و بینش ها با گذشت زمان تغییر کرده اند:

 

در سال ۱۹۷۲ ، روانشناس پل اکمن ، روانشناس اظهار داشت که شش احساسات اساسی وجود دارد که در فرهنگهای بشری کلی وجود دارد: ترس ، انزجار ، عصبانیت ، تعجب ، خوشبختی و غم.

در سال ۱۹۹۹ ، وی این لیست را گسترش داد تا تعدادی از احساسات اساسی دیگر از جمله خجالت ، هیجان ، تحقیر ، شرم ، غرور ، رضایت و سرگرمی را در بر بگیرد.

در دهه ۱۹۸۰ ، رابرت پلاتچیک سیستم طبقه بندی احساسات دیگری را معرفی کرد که با عنوان “چرخ احساسات” شناخته می شود. این مدل نشان داد که چگونه می توان احساسات مختلف را با هم ترکیب کرد یا بهم پیوست ، به همان روشی که یک هنرمند برای ایجاد رنگ های دیگر رنگ های اصلی را با هم ترکیب می کند.

 

Plutchik بعد عاطفی اولیه را پیشنهاد کرد: شادی در مقابل غم ، عصبانیت در مقابل ترس ، اعتماد در برابر انزجار و تعجب در مقابل انتظار. سپس این احساسات می توانند برای ایجاد دیگران (مانند خوشبختی + پیش بینی = هیجان) ترکیب شوند.

برای درک بهتر احساسات ، بگذارید بر سه عنصر اصلی آنها ، معروف به:

تجربه ذهنی ، پاسخ فیزیولوژیکی و واکنش رفتاری بپردازیم

 

انواع احساسات و عاطفی

تجربه ذهنی

 

در حالی که کارشناسان بر این باورند که تعدادی از احساسات اساسی جهانی وجود دارد که بدون توجه به پیشینه یا فرهنگ توسط مردم در سراسر جهان تجربه می شود ، محققان همچنین معتقدند که تجربه احساسات می تواند بسیار ذهنی باشد. 

در حالی که ما برچسب های گسترده ای برای احساسات مانند “عصبانی” ، “غمگین” یا “خوشحال” داریم ، تجربه شما از این احساسات ممکن است بسیار بعدی باشد ، از این رو ذهنی.

مثلاً عصبانیت را در نظر بگیرید. آیا همه عصبانیت یکسان است؟ تجربه شخصی شما ممکن است از دلخوری خفیف تا خشم کور کن باشد.

بعلاوه ، ما همیشه اشکال خالص هر احساس را تجربه نمی کنیم. احساسات مختلط در مورد وقایع یا موقعیتهای مختلف در زندگی ما رایج است. ممکن است در هنگام شروع کار جدید احساس هیجان و عصبی کنید.

ازدواج یا فرزند داشتن ممکن است طیف گسترده ای از احساسات از شادی گرفته تا اضطراب نشان داده شود. این احساسات ممکن است همزمان اتفاق بیفتد ، یا ممکن است شما آنها را یکی پس از دیگری احساس کنید.

پاسخ فیزیولوژیکی:

 

اگر تا به حال احساس ضعف معده خود را از اضطراب یا احساس تپش قلب تان احساس کرده اید ، می فهمید که احساسات همچنین باعث واکنش های فیزیولوژیکی قوی می شوند. (یا مانند تئوری احساسات کانون برد احساسات را احساس می کنیم و همزمان واکنش های فیزیولوژیکی را تجربه می کنیم.)

بسیاری از پاسخهای فیزیولوژیکی که در طی احساسی تجربه می کنید ، مانند کف دست عرق یا ضربان قلب مسابقه ، توسط سیستم عصبی سمپاتیک ، شاخه ای از سیستم عصبی خودمختار تنظیم می شوند .

سیستم عصبی اتونوم پاسخهای غیر ارادی بدن مانند جریان خون و هضم را کنترل می کند. سیستم عصبی سمپاتیک وظیفه کنترل واکنشهای مبارزه یا پرواز بدن را بر عهده دارد . هنگام پاسخگویی با تهدید ، این پاسخ ها بطور خودکار بدن شما را برای فرار از خطر یا مواجهه با تهدید آماده می کنند.

در حالی که مطالعات اولیه درباره فیزیولوژی احساسات تمایل به توجه به این واکنشهای خودمختار داشت ، تحقیقات جدید اخیر نقش مغز در احساسات را هدف قرار داده است. اسکنهای مغزی نشان داده اند که آمیگدال ، بخشی از سیستم لیمبیک ، به ویژه در احساسات و ترس نقش مهمی دارد.   خود آمیگدال یک ساختار کوچک و بادام شکل است که با حالات انگیزشی مانند گرسنگی و تشنگی و همچنین حافظه و احساسات مرتبط شده است.

محققان از تصویربرداری از مغز استفاده کرده اند تا نشان دهند که وقتی به افراد تصاویر تهدیدآمیز نشان داده می شود ، آمیگدال فعال می شود. همچنین نشان داده شده است که آسیب آمیگدال باعث ترس از پاسخ ترس می شود.

انواع احساسات و عاطفی

پاسخ رفتاری:

 

مؤلفه نهایی شاید یکی از مواردی باشد که شما با آن بیشتر آشنا هستید – بیان واقعی احساسات. ما زمان قابل توجهی را صرف تفسیر عبارات عاطفی افراد اطراف خود می کنیم. توانایی ما در درک دقیق این عبارات با آنچه روانشناسان هوش هیجانی می نامند ، گره خورده است و این عبارات نقش مهمی در زبان بدن ما دارند .

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از عبارات جهانی هستند ، مانند لبخند برای نشان دادن خوشبختی یا اخم برای نشان دادن غم و اندوه. هنجارهای اجتماعی فرهنگی نیز در نحوه بیان و تفسیر احساسات نقش دارند.

به عنوان مثال ، در ژاپن ، مردم در صورت حضور یک چهره اقتدار ، تمایل به نمایش چهره های ترس یا انزجار دارند. به همین ترتیب ، فرهنگهای غربی مانند ایالات متحده احتمالاً احساسات منفی را هم به تنهایی و هم در حضور دیگران ابراز می کنند ، در حالی که فرهنگهای شرقی مانند ژاپن احتمالاً در حالی که تنها هستند این کار را انجام می دهند.

احساسات در مقابل روحیه

 

در زبان روزمره ، مردم اغلب اصطلاحات “احساسات” و “خلق و خوی” را به صورت متقابل به کار می برند ، اما روانشناسان در واقع بین این دو تمایز قائل می شوند. تفاوت آنها چگونه است؟ یک احساس معمولاً کاملاً کوتاه ، اما شدید است. احساسات همچنین احتمالاً علت مشخص و مشخصی دارند.

به عنوان مثال ، ممکن است بعد از عدم توافق با یک دوست در مورد سیاست ، ممکن است برای مدت زمانی کوتاه عصبانی شوید. از طرف دیگر یک روحیه معمولاً بسیار ملایم تر از یک احساس است اما ماندگارتر است.  در بسیاری از موارد ، تشخیص علت خاص خلقی دشوار است. به عنوان مثال ، ممکن است بدون هیچ دلیل مشخص و مشخص ، خود را برای چندین روز احساس غم و اندوه کنید.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

نحوه تمیز کردن و ضد عفونی کردن خانه

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه بیندیشید و ثروتمند شوید

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *