رفع یبوست ibs راهنمایی و درمان

رفع یبوست و درمان

یبوست یک مشکل بسیار شایع است و تخمین زده می شود که علت تقریباً ۲ میلیون مراجعه به پزشک برای رفع یبوست در هر سال باشد.

رفع یبوست : بسیاری از مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اسهال را تجربه می کنند ، اما یک گروه کوچک یا یبوست (IBS-C) تجربه میکنند . خوشبختانه ، روش های مختلفی وجود دارد که یبوست را می توان به طور مؤثر درمان

کرد. در بیشتر موارد ، ایجاد تغییراتی در رژیم و فعالیت باعث می شود که همه چیز دوباره به خوب شود. اگر ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی نتیجه ای به همراه نیاورد ، با پزشک صحبت کنید تا ببینید چه کار دیگری می تواند انجام شود.

درمان فوری یبوست و پاکسازی روده

 

اضافه کردن فیبر غذایی به رژیم روزانه

رفع یبوست : افراد مبتلا به یبوست (از جمله افرادی که مبتلا به IBS دارای یبوست هستند) اغلب توصیه می شوند که فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنند. با این حال ، برای مبتلایان به IBS ، نوع فیبر بسیار مهم است. دو نوع فیبر وجود دارد: محلول و نامحلول. فیبر محلول دارای چندین مزیت است که ممکن است علائم IBS ( سندروم روده تحریک پذیر )را نیز کاهش دهد. فیبر ممکن است به جلوگیری از اسپاسم کمک کند زیرا روده بزرگ را تا حدودی تحریف کرده و آب را جذب می کند ، که به جلوگیری از سخت و سخت عبور مدفوع کمک می کند. باید فیبر کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد برایرفع یبوست تا از نرم شدن مدفوع و بدون درد و آسانی عبور کند. در ابتدا جابجایی به رژیم غذایی با فیبر بالاتر ممکن است باعث افزایش گاز و نفخ شود ، اما با تنظیم بدن باید این علائم در طی چند هفته کاهش یابد. مکمل های فیبر همچنین یک روش مؤثر برای افزودن فیبر به رژیم غذایی است.

روغن بذر کتان فواید سلامتی و عوارض جانبی

آب کافی بنوشید

 

ورزش ها مناسب را انجام دهید برای رفع یبوست

فقدان ورزش یکی دیگر از مشارکت مکرر یبوست مزمن است. بیشتر ما می دانیم که ورزش برای سلامتی کلی ما مهم است ، اما برای رفع یبوست نیز می تواند کمک کننده باشد. جراح عمومی ایالات متحده حداقل ۳۰ دقیقه ورزش را توصیه می کند .

از ملین ها خودداری کنید

یبوست شدید ممکن است برخی از افراد را وادار به مصرف مسهل کند. ملین ها به راحتی در دسترس هستند ، اما باید با احتیاط از آنها استفاده شود زیرا در صورت سوء استفاده می توانند برای روده بزرگ بسیار مضر باشند. با گذشت زمان ، ملین ها به عصب روده آسیب می رسانند و باعث می شود روده بزرگ نتواند منقبض شود و مدفوع را به تنهایی عبور دهد. استفاده بیش از حد از enemas با همان اثر نامطلوب مشابه بر اعصاب روده بزرگ همراه است. غذاهای مختلفی بعنوان ملین طبیعی (مانند آب آلو ، انجیر ، شیرین بیان و ریواس) در نظر گرفته می شوند ، و در حالی که افراد مبتلا به IBS ( سندروم روده تحریک پذیر ) اسهال مایل به جلوگیری از آنها هستند ، ممکن است برای افرادی که مبتلا به IBS یبوست هستند ، مفید باشد.

جلوگیری از عوارض ناشی از یبوست

یبوست مزمن ممکن است منجر به عوارضی مانند بواسیر یا به طور معمول شقاق مقعد شود.

بواسیر . بواسیر در واقع نوعی واریس است که می تواند بعد از تلاش برای داشتن حرکت روده ایجاد شود. علائم آن شامل خارش ، سوزش ، درد و خونریزی است. خونریزی از بواسیر معمولاً قرمز روشن است و بیشتر روی کاغذ توالت نسبت به کاسه دیده می شود. همیشه خونریزی رکتوم را که توسط پزشک معاینه شده است بررسی کنید ، حتی اگر گمان می کنید علت آن بواسیر باشد.

شکاف مقعد . شکاف پارگی یا زخم در آستر کانال مقعد است که آخرین قسمت از روده قبل از مقعد است. علائم شکاف شامل حرکات دردناک روده ، خون قرمز روشن در روده توالت یا روی کاغذ توالت ، است. با اطمینان از اینکه مدفوع نرم هستند و باعث سهولت در ناراحتی یا خونریزی می شوند ، شکافها با کاهش فشار روی کانال مقعد درمان می شوند. این مسئله در IBS  ( سندروم روده تحریک پذیر ) بسیار رایج نیست ، اما باید در نظر داشته باشید .
یبوست معمولاً با استفاده از روشهای فوق قابل رفع است. علاوه بر این ، فیبر ، آب و ورزش نیز از ابزارهای مؤثر در جلوگیری از بروز یبوست هستند.

 

منابع محلول فیبر برای رفع یبوست

جو
برنج قهوه ای
مویز
لوبیا خشک
انجیر
نان فرانسوی
نخود فرنگی تازه
متیل سلولز (مرکبات)
سبوس جو دوسر
جو دوسر
ماکارونی
آلوها
پوسته Psyllium (Metamucil)
کشمش
برنج
نان سبزی
سویا

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

ریحان چیست و چه فوایدی دارد

خواندن مطلب بعدی ←

نظافت منزل راهی برای کم کردن استرس

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *