ورزش های تابستانی جذاب در ایران و جهان

فصل تابستان بهترین زمان برای تفریح، لذت بردن از هوای تازه و رسیدگی به سلامت روح و جسم است. فعالیت‌های جسمی منظم به افزایش آرامش، بالا بردن سطح انرژی و رسیدن به احساس موفقیت کمک می‌کند. به‌همین‌دلیل هفته‌ای حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی توصیه می‌شود. در این مقاله بیشتر با انواع ورزش های تابستانی آشنا می‌شوید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

ورزش ‌های تابستانی رایج در ایران

ورزش ‌های تابستانی رایج در ایران

یکی از بهترین روش‌ها برای ماجراجویی در فصل تابستان، تجربه ورزش های تابستانی است که حتی می‌تواند بهانه‌ای برای بیرون رفتن از منزل باشد. خبر خوب اینکه وزرش‌های جذاب زیادی از سطح مبتدی تا پیشرفته یا ورزش های آرام تا قدرتی هستند که می‌توانید به سراغ‌شان بروید. از آنجایی که مجبور نیستید در این سه ماه به یک ورزشکار المپیک تبدیل شوید می‌توانید بیشتر از جنبه تفریحی و آموزشی آنها لذت ببرید.

ورزش‌های تابستانی تک نفره در ایران

در ادامه با ورزش‌هایی آشنا می‌شوید که هرچند به صورت تک‌نفره انجام می‌شوند اما می‌توانید برای لذت و نشاط بیشتر آنها را به صورت گروهی در کنار دوستانتان انجام دهید.

پیاده‌‌روی

پیاده‌روی یکی از مفیدترین و ساده‌ترین ورزش‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید و برای اینکه بیشتر از آن لذت ببرید می‌توانید با دوستانتان قرار پیاده‌روی بگذارید تا حتما به صورت منظم این ورزش را انجام دهید.

دویدن

ورزش های تابستانی _ دویدن

اگر فقط می‌خواهید بیرون بروید و کمی تحرک داشته باشید دویدن یکی از ساده‌ترین روش‌ها است که فقط به یک جفت کفش ورزشی مناسب برای دویدن نیاز دارید. همینطور می‌توانید برای سرگرمی در مسابقه دوی ماراتون یا هرچیزی که در نزدیکی محل زندگی شما برگزار می‌شود شرکت کنید تا کمی تپش قلبتان بالا برود.

طناب زدن

کافی است کمی فضا داشته باشید تا به ورزش طناب‌زنی بپردازید. همین‌جا می‌توان یادآروی کرد که اگر جمع‌تان جمع بود و طناب ضخیمی داشتید می‌توانید مسابقه طناب‌کشی بگذارید.

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌ سواری حرفه‌ای یکی از ورزش‌های سخت است اما قطعا لازم نیست برای مسابقه دوچرخه سواری کنید. تابستان فرصت زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد تا برای دیدن منظره‌ها و لذت بردن از طبیعت و هوای خوب دوچرخه‌تان را به جاده بزنید.

دیسک و سبد

ورزش های تابستانی _ دیسک و سبد

دیسک و سبد یک بازی واقعا سرگرم‌کننده است که می‌توانید به‌تنهایی یا با جمعی از دوستانتان انجام دهید. این بازی ترکیبی از پرتاپ دیسک و گلف است که می‌توانید برای انجام آن از دیسک‌های پلاستیکی یا حتی توپ و یک سبد استفاده کنید و سعی کنید که آنها را داخل سبد بیندازید. انجام این بازی در فضای باز می‌تواند انرژی بیشتری به شما بدهد.

تیر و کمان

تیر و کمان به حفظ تمرکز شما کمک می‌کند. پس حتما این ورزش را امتحان کنید و ببینید چقدر می‌توانید به مرکز هدف بزنید.

صخره نوردی

ورزش های تابستانی _ صخره نوردی

صخره‌ نوردی یک ورزش غیرمعمول است که قطعا برای افراد ترسو مناسب نیست. اما اگر به دنبال ماجراجویی و هیجان هستید، صعود به قله‌های کوتاه و بلند کوه همان چیزی است که این تابستان به آن احتیاج دارید. اگر هنوز برای بالا رفتن از زمین و صخره‌های سخت آماده نیستید، می‌توانید از دیوار صخره‌ای در کلاس‌های صخره نوردی داخل سالن و فضای باز استفاده کنید.

اسکیت و اسکیت برد سواری

از آن دسته ورزش‌هایی هستند که طرفداران زیادی دارد که می‌توانید هم در فضای باز هم در محوطه‌های ورزشی از آن لذت ببرید. زمین‌هایی با سطح شیب‌دار بهترین مکان برای اسکیت برد سواری هستند و می‌توانند سطح آدرنالین خونتان را بالا ببرند. البته حتما جانب احتیاط را رعایت کنید تا آسیب نبینید.

 

ورزش های آبی در تابستان

شنا

ورزش های تابستانی آبی _ شنا

شنا کردن بهترین روش برای فعالیت در آب است؛ به‌خصوص اگر تحمل عرق کردن در هوای داغ تابستانی را ندارید. چه هدف شما مسابقه باشد، چه ورزش یا تفریح، تابستان بهترین زمان برای شنا کردن است. به نزدیک‌ترین استخر یا دریای محل زندگی‌تان بروید و درون آب شیرجه بزنید.

قایق سواری

می‌توانید در بعضی مناطقی که رودخانه، دریاچه یا استخرهای مصنوعی رو باز دارند در گروه‌های قایق‌رانی ثبت نام کنید یا خودتان قایقی کرایه کنید و از انجام این ورزش آبی لذت ببرید.

واترپلو

ورزش های آبی در تابستان _ واترپلو

بیشتر ورزش‌های آبی منحصر به‌فرد هستند، اما اگر می‌خواهید یک ورزش تیمی داخل آب را امتحان کنید واترپلو بهترین آنها است. واترپلو نوعی هندبال در آب است که به استقامت بالایی نیاز دارد. پس این آمادگی را داشته باشید که در طول بازی برای مدت طولانی پا بزنید.

غواصی

اگر به دریا دسترسی داشتید از لذت غواصی غافل نشوید. شاید به اندازه غواصان المپیک حرفه‌ای نباشید اما می‌توانید همراه دوستانتان یک مسابقه غواصی ترتیب دهید و درگرمای تابستان خنک شوید.

کایاک سواری

کایاک سواری یکی دیگر از ورزش‌های مناسب برای افراد ماجراجو است. اما اگر کمی ترسو هستید اجازه ندهید این ترس شما را متوقف کند. مکان‌های زیادی برای کایاک سواری وجود دارد بنابراین می‌توانید در آب‌های کمی آرام‌تر قایق خود را برانید و به‌جای چالش، حس آرامش آن را تجربه کنید.

ورزش های توپی در تابستان

تنیس

ورزش های توپی در تابستان _ تنیس

تنیس از جمله ورزش‌هایی مناسب برای قلب و عروق است. اگر یک سالن ورزشی مناسب در اختیار داشته باشید می‌توانید ورزش تنیس را در هر فصلی انجام دهید. اما بهتر است تنیس را در فضای باز امتحان کنید و حتی یک رقابت دوستانه برگزار کنید و از هیجان این بازی لذت ببرید.

تنیس روی میز

هرچند کلاس‌های آموزشی برای پینگ‌پنگ وجود دارد و حتی ممکن است میز تنیس شخصی داشته باشید. اما اگر می‌خواهید با کمترین هزینه از تابستان لذت ببرید می‌توانید توپ و راکت تنیس بگیرید و به اتفاق دوستانتان از میزهای تنیس درون پارک و فضای باز استفاده کنید.

فوتبال

فوتبال یکی دیگر از ورزش‌های پرهیجان و پرانرژی است که بهتر است با دوستانتان در فضای باز انجام دهید. البته برای بازی فوتبال حتما به یک زمین بازی اصولی و بزرگ نیازی ندارید و می‌تواند در یک محوطه کوچک گل کوچیک بازی کنید. حتی می‌توانید برای بالا بردن جذابیت آن فوتبال نابینایان را امتحان کنید. در این حالت بازیکنان تیم لازم است که با دستمال یا پارچه چشم‌هایشان را ببندد و در یک فضای کوچک‌تر از زمین فوتبال، بازی را شروع کنند. جالب است بدانید برزیل بهترین تیم فوتبال نابینایان را دارد. البته حتما مراقب باشید تا به کسی آسیبی نرسد.

بسکتبال

این وزرش تیمی هیجان‌انگیز هم طرفداران زیادی دارد که می‌تواند در سالن ورزشی یا فضای باز انجام شود و به افزایش قد شما هم کمک ‌کند. فصل تابستان فرصت خوبی برای یادگیری و لذت بردن از این بازی جذاب است.

هندبال

هندبال برای افرادی که به‌خوبی می‌دانند چطور بازی کنند یک ورزش رقابتی محسوب می‌شود. این بازی نوعی ورزش حرفه‌ای المپیک و چیزی بین بسکتبال و فوتبال است. در این بازی توپ با دست بین بازکنان یک تیم جابه‌جا می‌شود تا درنهایت مثل فوتبال به دروازه حریف گل بزنند. هندبال را می‌توانید در زمین‌های ورزشی بسته و رو باز انجام دهید.

سایر ورزش‌های گروهی در تابستان

والیبال ساحلی

ورزش های تابستانی توپی _ والیبال ساحلی

والیبال به همراه ساحل! چرا عاشق آن نشوید؟ چه در سطح مبتدی جه برای رقابت‌های جدی، والیبال ساحلی یکی از ورزش‌های تابستانی سرگرم‌کننده است که به تمرکز و کار تیمی خوب نیاز دارد.

چوگان

چوگان یکی از ورزش‌های قدیمی در ایران است و اگر در شرایطی هستید که می‌توانید چوگان را امتحان کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم تجربه این ورزش را از دست ندهید. همان‌طور که می‌دانید وجود اسب در این بازی اهمیت زیادی دارد ولی اگر به دسته چوگان و توپ آن هم دسترسی داشتید می‌توانید روی چمن و بدون حضور اسب به بازی ادامه دهید. به این صورت لذت هاکی روی چمن را می‌چشید که یکی از ورزش‌های جذاب در دنیاست.

ورزش های تابستانی متدوال در سایر نقاط دنیا

در ادامه قصد داریم شما را با ورزش‌هایی آشنا کنیم که هرچند در ایران چندان جا افتاده نیست اما به راحتی و با کمترین امکانات می‌توانید آن را بازسازی و امتحان کنید.

هاکی خیابانی

احتمالا با ورزش هاکی روی یخ آشنا هستید. اما همیشه برای انجام این بازی به سطح سرد و یخی نیاز ندارید. هاکی خیابانی یا هاکی روی چمن هم به همان اندازه سرگرم‌کننده است. به‌خصوص زمانی‌که خورشید می‌تابد بازی در فضای باز و روی چمن دلنشین‌تر از بازی در فضای بسته و روی یخ است. حتی اگر چوب و گوی اسکی روی یخ را ندارید می‌توانید با وسایل ساده مثل چوب یا لوله‌های پلاستیک آن را درست کنید و از یک توپ به عنوان گوی هاکی استفاده کنید. البته مراقب باشید که حین بازی به دوستانتان آسیب نزنید. ورزش لاکراس هم نوعی ورزش تابستانی ملی در کانادا است که شباهت زیادی به هاکی دارد و در فضای باز قابل انجام است. با این تفاوت که انتهای دسته بازی یک سبد برای گرفتن و پرتاب کردن توپ وجود دارد. به همین‌دلیل بهتر است در زمان بازی کلاه ایمنی داشته باشید.

بیس بال

ورزش های تابستانی متدوال در سایر نقاط دنیا _ بیس بال

بیس بال اغلب به‌عنوان سرگرمی مورد علاقه آمریکایی‌ها شناخته می‌شود. برای انجام این بازی سرگرم‌کننده می‌توانید با جمعی از دوستانتان به فضای باز بروید و لذت این بازی را تجربه کنید. برای این بازی به یک چوب دستی، توپ و دستکش نیاز دارید و کافی است کمی در مورد قوانین بازی مطالعه کنید. البته انجمن بیس بال و سافت بال هم در ایران وجود دارد که می‌توانید به آن ملحق شوید.

موج سواری

ممکن است موج سواری در لیست آرزوهای بعضی افراد وجود داشته باشد. اگر سفری به کنار دریا داشتید پیشنهاد می‌کنیم این ورزش آبی را امتحان کنید. البته چابهار قطب موج‌سواری در ایران محسوب می‌شود و اگر امکان سفر به این خطه زیبا را داشتید فرصت موج سواری را از دست ندهید.

ویند سرفینگ یا باد سواری

اگر عاشق قایق‌سواری هستید و موج‌سواری را هم به خوبی بلدید، پس احتمالا از باد سواری که ترکیب این دو ورزش هم لذت می‌برید.

بازی پرتاپ دیسک

ورزش های تابستانی متدوال در سایر نقاط دنیا _ بازی پرتاب دیسک

این بازی را با پرتاپ دیسک‌های سنگین در المپیک اشتباه نگیرید، چون دیسک‌های سبکی برای اینکار طراحی شده است. اگر بازی پرتاب دیسک به نظر شما کسل‌کننده است، نوع دسته جمعی آن یک بازی واقعا پرتحرک است و درصورتی‌که بدانید چطور بازی کنید حتما از انجام آن لذت می‌برید. این بازی شبیه فوتبال است با این تفاوت که بازیکنان نمی‌توانند با دیسک بدوند و باید آن را دست به دست کنند و درنهایت به دروازه حریف گل بزنید.

گلف

گلف یکی از ورزش‌های پرطرفدار در دنیاست. هرچند که فدراسیون گلف در ایران وجود دارد اما اگر به زمین‌های گلف دسترسی ندارید به‌سادگی می‌توانید با کمترین امکانات یک چوب گلف بسازید و با یک توپ به همراه دوستانتان گلف بازی کنید.

 

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

 

Source link

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *