مصرف کافئین و تاثیرخواص و عوارض آن بر بدن

مصرف کافئین و تاثیرخواص و عوارض آن بر بدن

در حال حاضر کافئین رایج ترین مواد خوراکی در جهان است. ۱ در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد ، به همین دلیل می توان فراموش کرد که این ماده مخدر است. این ماده حتی نوشیدنی ها و غذاهایی است که به کودکان عرضه می شود. در حالی که کافئین فواید سلامتی دارد ، اما تأثیرات منفی قابل توجهی بر بدن و مغز دارد.

کافئین و تاثیرخواص و عوارض

برخلاف بسیاری از داروهای روانگردان دیگر ، کافئین قانونی است و یکی از پرمصرف ترین مواد خوراکی در جهان است.

همچنین شناخته شده به عنوان: از آنجا که کافئین قانونی است ، اصطلاحات عامیانه معمولاً هنگام مراجعه به آن استفاده نمی شود. اصطلاحات عامیانه برای قهوه و چای ، دو مورد رایج از نوشیدنی های کافئین دار طبیعی ، شامل جو و فنجان است.

کلاس دارو: کافئین به عنوان یک محرک طبقه بندی می شود. باعث افزایش فعالیت در سیستم عصبی مرکزی می شود.

عوارض جانبی مشترک: کافئین می تواند سطح انرژی و هوشیاری را افزایش دهد ، اما عوارض جانبی می تواند شامل تحریک پذیری ، لرز ، اضطراب ، ضربان قلب سریع و بی خوابی باشد.

چگونه کافئین را تشخیص دهیم

کافئین قلیایی است که در طیف گسترده ای از گیاهان شامل دانه قهوه ، برگهای چای و دانه کاکائو است. این ماده به طور طبیعی و به عنوان یک ماده افزودنی در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی ها از جمله قهوه ، چای ، شکلات و نوشیدنی های نوشابه یافت می شود. به خودی خود کافئین هیچ طعمی ندارد و هیچ ارزش غذایی ندارد .

توجه داشته باشید که در حالی که مقررات FDA تصریح می کند محصولات حاوی کافئین اضافه شده باید برچسب زده شوند ، برای مواد غذایی و نوشیدنی هایی که به طور طبیعی محرک را دارند ، برچسب زدن لازم نیست. از آنجا که بسیاری از محصولات مشخص نمی کنند که چه مقدار کافئین را در خود دارند ، می توان دانست که چه مقدار کافئین مصرف می کنید ، دشوار است.

کافئین چه کاری انجام می دهد؟

از آنجا که کافئین به عنوان یک محرک عصبی مرکزی عمل می کند ، مردم معمولاً آن را مصرف می کنند تا هوشیارتر و پرانرژی تر شوند. کافئین می تواند خلق و خوی را بهبود بخشد و به افراد کمک کند احساس بارورتری داشته باشند. اعتقاد بر این است که با مسدود کردن گیرنده های انتقال دهنده عصبی آدنوزین ، افزایش تحریک پذیری در مغز کار می کند

آنچه کارشناسان می گویند

تحقیقات نشان داده است که کافئین می تواند هم اثرات مثبت و هم منفی بر سلامتی داشته باشد.

این می تواند عملکرد ذهنی را تا حدودی بهبود بخشد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ، نشان داده شده است که کافئین عملکرد در طیف وسیعی از کارهای مختلف ، از جمله هوشیاری ، زمان پاسخ ، پردازش اطلاعات و برخی از کارهای تصحیح شده را بهبود می بخشد. ۳ اما میانبر برای بهبود عملکرد شما نیست. هنگامی که بین افرادی که روزانه کافئین آنها کم است (تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین در روز) و افرادی که به طور مرتب مقدار زیادی کافئین (بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز) مصرف می کنند ، مقایسه می شود. با کافئین بیشتر بهتر می شوید.

مصرف

در حالی که افرادی که هر روز مقدار زیادی کافئین مصرف می کنند عملکرد بهتر با کافئین بیشتری نشان می دهند ، ممکن است این باشد که آنها به سادگی با اثرات وابستگی به کافئین خنثی می شوند – بنابراین با مصرف کافئین بیشتر ، آنها به عملکردشان نزدیک می شوند در صورتی که در وهله اول به کافئین معتاد نبودند.

کافئین ممکن است زمان واکنش را بهبود بخشد ، اما انتظارات نیز ممکن است نقشی داشته باشد. طبق بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۰ ، کافئین زمان هوشیاری و واکنش را بهبود می بخشد. ۴ مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد ، به بررسی نکات ظریف در مورد چگونگی این کار پرداخت و نشان داد که حداقل در برخی از زمان ، این یک اثر انتظار است.

اثرات

اثرات انتظار نقش مهمی در تأثیراتی که داروها بر روی ادراک و رفتارهای افراد دارند ، دارند. به نظر می رسد انتظارات مردم از چگونگی تأثیر کافئین بر عملکرد آنها – به ویژه اگر فکر می کنند عملکرد آنها را مختل می کند – تأکید می کند که برخی از این پیشرفت ها را تحت تأثیر قرار می دهد . به عبارت دیگر ، اگر افراد فکر کنند که مصرف کافئین عملکرد آنها را بدتر می کند ، بیشتر تلاش می کنند و تأثیرات مورد نظر کافئین را جبران می کنند.

در دوزهای توصیه شده ، کافئین می تواند بر خلق و خوی تأثیر مفیدی داشته باشد. کافئین در انتقال دهنده های عصبی که در خلق و خو و عملکرد ذهنی از جمله نوراپی نفرین ، دوپامین و استیل کولین نقش دارند تأثیر می گذارد. تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۳ نشان داد که نوشیدن دو تا سه فنجان قهوه کافئین دار هر روز با خطر کمتری از خودکشی مرتبط است.

توصیه ها در حالی که FDA و سایر گروههای درمانی محدودیت هایی برای مصرف کافئین برای بزرگسالان توصیه کرده اند ، آنها سطح مطمئنی برای کودکان ایجاد نکرده اند. آکادمی اطفال آمریکا مانع مصرف کافئین توسط کودکان و نوجوانان. انجمن بارداری آمریکا توصیه می کند که زنان باردار مصرف کافئین خود را به کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز محدود می کند.

موارد استفاده کافئین

کافئین گاهی اوقات برای بهبود هوشیاری ذهنی در بیمارانی که دچار خستگی یا خواب آلودگی هستند ، از برچسب خارج شده یا استفاده می شود. همچنین از کافئین سیترات به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای مشکلات تنفسی در نوزادان نارس استفاده می شود.

عوارض جانبی مشترک کافئین

کافئین می تواند هوشیاری را بهبود بخشد ، اما همچنین می تواند منجر به تعدادی از عوارض جانبی ناخوشایند از جمله: ۸ شود

بی قراری
عصبی بودن
هیجان
بیخوابی
صورت روان
ادرار بیش از حد
اختلالات دستگاه گوارش
پیچش عضلات
تاکی کاردی یا آریتمی قلبی
دوره های غیر قابل انعطاف پذیری
آرامش مشکل

کافئین همچنین می تواند تأثیر بگذارد:

روحیه: در حالی که افراد اغلب برای بهبود خلق و خو از کافئین استفاده می کنند ، مصرف بیش از حد کافئین می تواند اضطراب را افزایش دهد.

ضربان قلب: کافئین سرعت ضربان قلب را تسریع می کند ، با این وجود اثرات قابل توجهی بعد از مصرف ۳۶۰ میلی گرم وجود دارد ، معادل حدود سه و نیم فنجان قهوه دم کرده. در دوزهای بالاتر ، کافئین با تغییر سرعت و منظم ضربان قلب شما می تواند اثرات قابل توجهی را در قلب ایجاد کند. این به تاکی کاردی یا آریتمی قلبی معروف است و می تواند جدی باشد.

 

آووکادو چیست همه چیز دراین باره

 

فشار خون: مصرف کافئین ممکن است باعث افزایش فشار خون شود. این اثر کافئین ، معروف به “اثر فشار” در گروههای سنی و جنسیتی مشهود است و به ویژه در افراد مبتلا به فشار خون بالا مشهود است. اگر مطمئن نیستید که آیا این مسئله در مورد شما صدق می کند ، از پزشک خود در مورد فشار خون خود سوال کنید و از توصیه های آنها در مورد تعدیل مصرف کافئین در مورد خود مطلع شوید.

هنگامی که کافئین در مقادیر زیادی مصرف می شود ، عوارض جانبی ممکن است از ناخوشایند تا شدید باشد ،

کافئین نیز هنگام مصرف با سایر مواد از جمله الکل می تواند خطراتی را ایجاد کند. ۱۰ استفاده از کافئین می تواند منجر به مصرف بیش از حد الکل شود زیرا اثرات تحریک کننده کافئین اثرات افسردگی الکل را برطرف می کند.

علائم استفاده

از آنجا که این یک داروی غیرقانونی نیست ، افراد به ندرت سعی می کنند مصرف کافئین خود را کم کنند. نشانه هایی وجود دارد که ممکن است شخصی از کافئین زیاد استفاده کند ، از جمله:

علائمی مانند ، بی خوابی ، حالت تهوع ، لرزش و تپش قلب
تغییر در روحیه از جمله اضطراب یا افسردگی
مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار

 

مصرف کافئین و تاثیرخواص و عوارض آن بر بدن

شایعه ها و سؤالات متداول

برخی فکر می کنند کافئین حافظه را بهبود می بخشد ، اگرچه طبق بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۵ ، شواهد تحقیقاتی برای این امر به دست امده است ، اگرچه تعدادی از مطالعات انجام شده در مورد بهبود حافظه با استفاده از نوشیدنی های انرژی همراه بود.

همچنین افراد غالباً تعجب می کنند که آیا مصرف زیاد کافئین ممکن است به مشکلات قلبی کمک کند. اگرچه مصرف کافئین تأثیر کوتاه مدت بر ضربان قلب دارد ، اما مشخص نیست که مصرف بیشتر آن در طولانی مدت خطر بروز مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می دهد یا خیر. براساس بررسی سال ۲۰۱۷ ، مطالعات متعددی حاکی از افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی در آقایان یا خانمهای مرتبط با مصرف کافئین نیست ، اما کافئین ممکن است برای افرادی که فشار خون بالایی دارند مشکل ساز باشد. با این حال ، اگر به هر نوع بیماری قلبی مبتلا هستید ،

شایعه رایج

باید قبل از مصرف هر نوع غذای کافئین دار و نوشیدنی با پزشک خود صحبت کنید.

یک شایعه رایج این است که مصرف کافئین می تواند باعث ناباروری شود. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که بین مصرف مقادیر کافئین (حدود ۲۰۰ میلی گرم در روز یا کمتر) و مشکلات باروری هیچ ارتباطی وجود ندارد.

سوال متداول دیگر این است که آیا قرص های کافئین و سایر محصولات با دوز بالا با مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی کافئین متفاوت هستند. محصولاتی که حاوی مقادیر زیادی کافئین مانند قرص و پودر هستند ، در حالی که از نظر شیمیایی با سایر اشکال محرک تفاوت ندارند ، خطرات اضافی را به همراه دارند. از آنجا که این محصولات بسیار غلیظ هستند ، اندازه گیری اختلاف بین دوز بی خطر و سمی دشوار است و این باعث افزایش خطر مصرف بیش از حد تصادفی و عوارض جانبی منفی مانند تشنج می شود.

تحمل ، وابستگی و عقب نشینی

مصرف مکرر کافئین می تواند به تحمل ، وابستگی و برداشت منجر شود. تحمل زمانی اتفاق می افتد که شما باید دوزهای بزرگتر یا مکرر مصرف کنید تا تأثیرات یکسانی داشته باشد. وابستگی مستلزم نیاز به نگه داشتن ماده برای جلوگیری از اثرات ناخوشایند خروج است.

چه مدت کافئین در سیستم شما باقی می ماند؟

کافئین حدود یک ساعت پس از مصرف به سطح اوج بدن می رسد اما ممکن است تا شش ساعت این اثرات تحریک کننده را احساس کنید.

اعتیاد

در حالی که استفاده از کافئین می تواند منجر به وابستگی جسمی یا روانی به آن شود ، اما تأثیر کافی بر سیستم پاداش مغز ندارد تا در نتیجه اعتیاد واقعی ایجاد کند. انستیتو ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA) اعتیاد را به عنوان عوارض مزمن و غیرقابل کنترل از یک ماده با وجود پیامدهای منفی تعریف می کند. ۱۴

با این حال ، افراد غالباً به طور اتفاقی از عشق خود به قهوه و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین به عنوان “اعتیاد” یاد می کنند.

 

مسمومیت با کافئین

در حالی که کافئین اعتیاد آور تلقی نمی شود ، مسمومیت با کافئین به عنوان یک اختلال در DSM-5 شناخته می شود. مسمومیت با کافئین به عنوان مصرف بیش از ۲۵۰ میلی گرم کافئین و به دنبال آن حداقل ۵ علامت تعریف شده است که می تواند شامل بی قراری ، هیجان ، بی خوابی ، دیورز ، ناراحتی معده ، تاکی کاردی و تحریک روانی باشد. این علائم باید باعث اختلال و اختلال قابل توجه در عملکرد شود و نباید ناشی از وضعیت پزشکی دیگری باشد.

قطع مصرف کافئین

معمولاً پس از مصرف آخرین دوز در طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت آغاز می شود. این می تواند منجر به تعدادی از اثرات ترک ناخوشایند از جمله: ۸ شود

سردرد
کمبود انرژی
لرزان
تحریک پذیری
اضطراب
خستگی و خواب آلودگی
تمرکز مشکلات
احساس ناخوشی
علائم برداشت ممکن است بسته به میزان مصرف کافئین که مصرف می کنید ، از خفیف تا شدیدتر باشد. این اثرات ناخوشایند معمولاً طی دو یا سه روز فروکش می شوند.

چگونه می توانیم مصرف کافئین را کم کنیم

اگر از مقدار زیادی کافئین استفاده می کنید – نوشیدن معادل بیش از سه فنجان چای یا قهوه در روز – ممکن است این امر تأثیر منفی بر سلامتی شما بگذارد ، بنابراین کاهش مصرف خود را در نظر بگیرید.

بهترین روش این است که به تدریج مصرف کافئین خود را کم کنید. انجام این کار وابستگی شما را به تدریج کاهش می دهد و در عین حال اثرات منفی برداشت را نیز به حداقل می رساند. این مهم است که از همه منابع مختلف مصرفی شما از جمله غذاها ، نوشیدنی های انرژی زا ، کافئین ، چای و نوشابه ها آگاه باشید. سعی کنید این منابع را به تدریج از بین ببرید و جایگزین های آنها با کافئین پایین یا جایگزین های بدون کافئین شوید.

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

قرص لیورگل چیست و چه فوایدی دارد؟

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه استرس شغلی را بعد از کار تسکین دهیم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *