سلامت دندان کودکان و نکات مهم : دندان پزشک

داندان پزشک کودکان

یکی از مسائل مهم بهداشت دهان و دندان کودکان می باشد که از وظایف والدین میباشد که به آن توجه کنند. دندان کودکان بیشتر نسبت به دندان بزرگسالان در معرض خرابی و کرم خوردگی است.پس موضوعی که مطرح است این است که دندان پزشکان  سعی   والدین را متقاعد کنند که در سال ۲ ممرتبه برای چکاب سلامت دندان کودکان خود اقدام کنند که البته والدین در این باره با موضوعات مختلفی روبرو میشوند مثلا برخی کودکان از درد احتمالی در طول معاینه می ترسند و مایل نیستند برای رفتن به دندان پزشکی.

معاینه و اموزش قبل از زایمان:هدف اصلی معاینه کودک  پیشگیری است  بنابریین میتوانیم مادر را از دوران بارداری اموزش دهیم به عنوان مثال : امورش منع استفاده از تتراساکلین که باعث تغییر رنگ دندان های دائمی میشود ویا آموزش عدم استفاده از قاشق مشترک با کودک  که باعث انتقال عمودی میکروبیال میشود

معاینه نوزاد

معاینه نوزاد :کلید پیشگیری در کودکان  معاینه نوزادان است :پوسیدگی های زود راس دوره کودکی ؛پوسیدگی های به شدت پیشرونده که ممکن است در کودکان زیر ۲ سال دیده شوند .در این موارد باید هرچه زود تر به دندان پزشک مراجعه کنند تا نیازی به درمان های سنگین ویا بیهوشی نباشد

هر نوزاد باید ارزیابی خطر سلامت دهان را از پزشک اولیه یا متخصص مراقب از سلامت تا ۶ ماهگی دریافت کنند

در صورت عدم وجود مشکل در کودک ؛باید تا ۱ سالگی حداقل ۱ بار به دندان پزشکی مراجعه شده باشد .هر چه معاینات و ویزیت های کودک در سنین پایین تری اغاز شود و کودک در معاینه  ودرمان درد نداشته باشد پروگنوز خوبی از لحاظ رفتاری و برخورد با پزشک در اینده خواهد داشت چون راحت تر و بدون ترس با دندان پرشک برخورد خواهد کرد

باید به پدر و مادر سفارش کنیم که مراقبت های دهان  و دندان کودک را تا ۱ سالگی برای نوزادان فراهم  کنند ؛به عنوان مثال مسواک های انگشتی مناسب.

 

 

داندان پزشک کودکان

 

اهمیت انتخاب دندان پزشک کودک:

در کل دندان پزشکان عمومی و خانواده تخصص و دانش لازم برای ارائه خدمات  برای تمام سنین را دارند .اما با این حال دندان پزشکان کودکان طی ۲ سال یا بیشتر در باره استاندارد های موجود برای رفتار و اطلاعات تخصصی راجب نیاز های آن ها کسب میکنند.

اما یک دندان پزشک اطفال از دانش بهتری در رابطه با معاینه کودکان برخوردار است و بهتر است اینگونه بگوییم که لقب دندان پزشگ کودکان می تواند خیا پدر و مادران را تا حد بسیار زیادی راحت کند.

اینگونه که این دندان پزشکان برای رفتار مناسب در شرایط مختلف کودک را به خوبی بلد هستند.

معمولا کودکانی که دارای اوتیسم می باشند نزد این دندان پزشکان فرستاده میشوند بدلیل اینکه راه صحیح برخورد با این کودکان را می دانند.

حال بیایید چند مورد را برای زمانی که می خاهید یک دندان پزشک کودک پیدا کنید را بررسی کنیم:

 

تخصص و مدرک تحصیلی

 

اطمینان خاطر پیدا کنید که دندان پزشک مورد نظر شما تحصیلات در زمینه اطفال را کامل کرده باشد و بهتر است تحصیلاتش را در دانشگاه معتبری گذرانده باشد زمانی که از این بابت اطمینان حاصل کردید میتوانیند با خیال راحت فرزند خود را نزد دندانپزشک مورد نظرتان ببرید و نگران نحوه برخورد و مهارت تشخیص او نباشید.

 

آدرس محل و مکان

 

یکی از نکات مهم در زمان پیدا کردن و مراجعه به دندان پزشک دور نبودن راه شما از مطب مسباشد در صورت امکان ، انتخاب در نزدیکی محل سکونت خود این را الویت قرار دهید و اگر کودک مبتلا به اوتیسم دارید بایستی مکان را در نظر بگیرید پس قبل از تماس برای تعیین وقت اول مطب مورد نظر و مناسب را پیدا کنید زیرا در صورتی که مطب از منزل دور باشد پیش زمینه ایی میشود برای ایجاد اضطراب در کودک و بروز مسائل تنشی که قابل کنترل بوده است.

داشتن تجهیزات کافی و دانش کافی برای مواقع اضطراری

 

بهتر است زمانی که در حال بررسی دندان پزشکی مورد نظر خود هستید یک دیدار با دندان پزشک کودک داشته باشید.

از دندان پزشک و یا دستیار او در مورد وسایل و تجهیزات لازم در مطب سوال کنید.اگرکودک دارای بیماری اوتیسیک نیاز به

 

 

خدمات و هزینه‌ها

احتمالا تا اینجا چند دندانپزشک اطفال خوب پیدا کرده‌اید که با شرایط شما سازگار هستند. حالا می‌توانید به‌صورت تلفنی و یا با رفتن به مطب یکی از این دندان پزشکان، درباره خدمات و هزینه‌ها از آنها بپرسید تا بتوانید تصمیم نهایی را بگیرید.

شما باید این را هم بدانید که آیا این دندانپزشک تمام خدماتی که شما و خانواده‌تان به آنها نیاز دارید را ارائه می‌دهد یا نه. اکثر دندان پزشکان خانواده سرویس‌های مختلفی ارائه می‌دهند که موردنیاز شما و کودک‌تان هستند.

 

مشورت با دیگران

شما می‌توانید درباره دندانپزشک منتخب‌تان به‌صورت آنلاین تحقیق کنید و یا از دوستان و خانواده‌تان درباره تجربه‌شان بپرسید. همچنین می‌توانید از پزشک خانواده یا مسئول داروخانه بخواهید که یک دندانپزشک اطفال خوب به شما معرفی کنند. آنها به‌دلیل روابط شبکه‌ای‌شان کمک زیادی به شما خواهند کرد.

 

 

داندان پزشک کودکان

 

نکته پایانی

نکته آخر اینکه، بهتر است در کنار مراقبت از سلامت کودک، به نگرانی‌های او هم توجه کنید. دقت در ارتباط میان دندانپزشک و کودک هم لازم است. یک دندانپزشک خوب دارای توانایی ارتباط و تعامل با کودکان است. از پزشک درباره راه‌های ارتباط برای مواقع اورژانسی سؤال کنید.

 

0 مورد نقد و بررسی

admin

→ خواندن مطلب قبلی

ویروس آنفولانزا و علائم آن را بهتر بشناسیم

خواندن مطلب بعدی ←

کارواش : مبانی تمیز کردن فشار بالا واتر جت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *